Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Z czego się składa instalacja odgromowa?

  • Dodano: 2023-03-27 08:30, aktualizacja: 2023-03-28 14:25

Instalacja odgromowa to zabezpieczenie Twojego domu przed piorunami. Dzięki niej zminimalizowane jest ryzyko wywołania pożaru, czy uszkodzenia instalacji elektrycznej przez burzę. Dowiedz się zatem, jak działa i z czego się składa instalacja odgromowa montowana na budynkach oraz to kiedy jest ona konieczna, a kiedy nie ma konieczności jej instalacji.

Z czego składa się i jak działa instalacja odgromowa

Instalacja odgromowa, to w najprostszym ujęciu system metalowych przewodów, które prowadzą z dachu do gruntu. Właśnie poprzez tą sieć, energia elektryczna piorunu, zostanie sprowadzona do ziemi i rozproszona. Instalacje odgromowe są opisane w Polskiej Normie PN-EN 62305-1:2011. Składają się one z takich elementów montowanych na budynkach:

  • zwody pionowe i poziome;
  • przewody odprowadzające;
  • uziomy;
  • elementy połączeniowe;

Zwody są to elementy montowane na dachu, które bezpośrednio przejmują wyładowania. Zwody są wykonywane z drutów stalowych ocynkowanych, stalowych nierdzewnych lub też z miedzi i stopów aluminium. Mają one wymiar od 6 do 8 milimetrów średnicy. Zwody poziome są montowane wzdłuż krawędzi dachu oraz kalenicy. W pobliżu wystających elementów, takich jak kominy czy anteny, stosuje się zwody pionowe sięgające wyżej niż elementy, które mają chronić. Na dachach z materiałów łatwopalnych, na przykład pokrytych papą, uziomy muszą być zamontowane co najmniej 40 centymetrów ponad powierzchnią dachu.

Przewody odprowadzające prowadzą od sieci zwodów na dachu, do wchodzących w ziemię uziomów. Mogą być one i zazwyczaj są, zamontowane na elewacji budynku. Czasami są jednak ukrywane wewnątrz ścian w specjalnych rurach odpornych na przebicie elektryczne. Norma przywiduje, co najmniej dwa przewody odprowadzające na przekątnych narożnikach dachu. Z uziomem muszą być połączone zaciskiem probierczym, w którym dokonuje się pomiarów parametrów przewodzenia instalacji.

Uziomy sprowadzające energię pioruna do ziemi, mogą być wykonane na jeden z kilku sposobów. Są to:

  • stalowe pręty wbite w ziemię;
  • otoczka ze stalowej taśmy poprowadzona dookoła budynku w odległości 1 metra od niego na głębokości 80 centymetrów;
  • poprzez zbrojenie fundamentów budynku, czyli tak zwany uziom naturalny.

Tak właśnie wygląda najczęściej stosowana w Polsce instalacja odgromowa pasywna. Dodatkowo jej częścią mogą być też metalowe elementy budynku, takie jak na przykład rynny czy poręcze. Stają się one wtedy rodzajem zwodów, połączonych z całością instalacji lub mają własne odprowadzenie do gruntu.

Instalacja odgromowa aktywna wygląda dość podobnie i opiera się na stworzeniu jednego wysokiego punktu, w który powinny uderzać pioruny. Taki punkt może być połączony tylko jednym przewodem odprowadzającym z uziomem.

Instalacja odgromowa a przepisy

O tym, czy jest ona konieczna w danym typie budynku, mówi norma PN/E05003/01. Ogólnie, montaż instalacji jest obowiązkowy, w budynkach o powierzchni większej niż 500 m2 lub przekraczających 15 metrów wysokości oraz w przypadku użycia elementów łatwopalnych w konstrukcji. Biorąc pod uwagę jednak zagrożenie pożarowe i liczbę burz, jaka występuje w Polsce w ciągu roku, warto jest jednak stosować instalację odgromową praktycznie zawsze. Warto także posiadać dobrze zabezpieczoną sieć elektryczną w budynku, która może uratować przed zniszczeniem w wyniku przepięcia, drogi sprzęt komputerowy i telewizyjny. Instalacje odgromowe dostępne są na https://www.bricoman.pl/

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.