Wiadomościdodaj ›

Jesteś tutaj: Strona główna »  Wiadomości »  Wiadomości lokalne

Siedmioletnia batalia ma się ku końcowi

 

Sprawa, która zdawała się nie do rozwiązana, oto znajduje swój finał. Chodzi o możliwość wykupu mieszkań zakładowych po byłej kopalni "Siemianowice", które to obecnie stanowią część majątku Kompanii Węglowej S.A. Wczoraj prezydent Guzy mógł wreszcie podpisać stosowne dokumenty, a w Szkole Podstawowej nr 5 odbyło się spotkanie z zainteresowanymi tematem mieszkańcami.
 
 
– Wcześniej, po likwidacji kopalni, majątkiem tym zawiadywał syndyk masy upadłościowej – mówi Jerzy Kurzawa. – Nie udało się wówczas syndykowi tych mieszkań zbyć, wobec tego, iż nieuregulowane były stany prawne nieruchomości. Brakowało odpowiednich wpisów w księgach wieczystych, nie były uregulowane sprawy hipotek, które w większości pozakładane były w latach sześćdziesiątych.
 
Tak więc mieliśmy do czynienia z zaszłościami, które wydawały się nie do rozwiązania. I właśnie Jerzy Kurzawa podjął trud rozwiązania owego „węzła gordyjskiego”.
 
- Siedem lat temu podjęte zostały przeze mnie działania mające umożliwić mieszkańcom wykupienie tychże mieszkań – opowiada Jerzy Kurzawa. – Rozpoczęła się żmudna procedura likwidowaniu przeszkód prawnych. Budynki posadowione są na działkach, które miały różnych właścicieli, w tym była Spółdzielnia „Michał”, Siemianowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, a także osoby prywatne, w tym również takie, z którymi brak było jakiegokolwiek kontaktu, a nawet osoby nieżyjące. 
 
 
Dzięki zaangażowaniu władz samorządowych Miasta udało się to poodkręcać, a wszystkie działki zostały skomasowane i przejęte przez Miasto. 
 
- Szczególny problem stwarzała kwestia własności drogi, a konkretnie ulicy Pstrowskiego, która też nie miała uregulowanego statusu prawnego – mówi Jerzy Kurzawa. – Stan prawny tejże drogi również udało się uregulować, przy czym została ona przejęta przez Miasto i odtąd to Miasto odpowiadać będzie za jej bieżące utrzymanie i remonty. 
 
Rozwiązano też kwestię hipotek, które zostały zdjęte na mocy porozumienia zawartego z udziałem Prezydenta Miasta. Teraz nic już nie stoi na przeszkodzie, aby mieszkańcy budynków przy ul. Michałkowickiej 34 a, b i c oraz Pstrowskiego 3 a. b i c mogli wykupić swoje mieszkania. Prace nad uregulowaniem stanu prawnego pozostałych trzech budynków są na najlepszej drodze, by temat zamknąć jeszcze w tym roku.
 
- Wspólne działania różnych podmiotów, w tym w szczególności Prezydenta Miasta, Spółdzielni Mieszkaniowych oraz zarządu Kompanii Węglowej, a także szeregu osób, w tym i moje, doprowadziły do tego, że sprawa po siedmiu latach zbliża się do pozytywnego rozstrzygnięcia – podsumowuje Jerzy Kurzawa.

(UM Siemianowice Śląskie)

Dodaj komentarz

 • <strong>Domyślny</strong><br />Nie wybrałeś swojej postaci
 • <strong>Adam</strong><br />Pracuje jako programista w jednej z agencji reklamowych. Uwielbia filmy przygodowe. Dzięki zakładce Kultura jest na bieżąco z repertuarem kin.
 • <strong>Andrzej</strong><br />Prowadzi swój biznes. Na portalu sprawdza informacje dla przedsiębiorców i ogłoszenia o zwierzętach. Marzy mu się słodki york, bo na razie na Nowy Jork pozwolić sobie nie może. Biznes sam się nie poprowadzi!
 • <strong>Anna</strong><br />Świeżo upieczona pani magister. Na portalu przegląda ogłoszenia, pilnie szuka pracy. Dopisała się do powiadamiacza, jest na bieżąco z nowymi ofertami.
 • <strong>Babcia Aniela</strong><br />To tylko na pozór taka moherowa babcia, to kobietka z pasją - lubi podróżować, rozmawiać i słuchać - nawet o seksie czy polityce. Wnuczęta są nią zachwycone.
 • <strong>Bizneswomen Sylwia</strong><br />Młoda i ambitna, praca przedstawiciela handlowego zajmuje jej większą część życia. Informacji o nowych przedsiębiorcach w mieście szuka w katalogu firm na portalu.
 • <strong>Bliżej kultury</strong><br />Spotkanie, wernisaż, sobotni koncert czy niedzielny piknik - w domu kultury, w parku czy w teatrze - wszystko to składa się na naszą bogatą miejską ofertę kulturalną.
 • <strong>Fotograf Jacek</strong><br />Czy to przyroda, czy to koncerty, czy piękne zabytki - wszystko jest obiektem zainteresowania naszego bystrego fotografa. Jego zdjęcia wygrywają w konkursach na profilach na FB.
 • <strong>Gustek</strong><br />Po powrocie z gruby, siada do komputera i sprawdza co słychać w kulturze. Tylko nie zdradźcie jego z pracy, że jego miłością jest opera! Śledzi konkursy na portalu, interesuje go zarówno kolacja w restauracji, jak i bilety na koncert.
 • <strong>Helena</strong><br />Emerytowana nauczycielka historii w jednej z rudzkich szkół. Bierze udział we wszystkich konkursach na portalu, licząc, że jedną z nagród będzie kiedyś kolacja z Krzysztofem Hanke.
 • <strong>Kasia</strong><br />Pilna uczennica lokalnego gimnazjum. Dzięki codziennej lekturze aktualności na portalu, dostała 5+ na lekcji WOS-u.
 • <strong>Ksiądz Krzysztof</strong><br />Parafianie cenią jego kazania, są zawsze aktualne, bo ksiądz czyta aktualności miejskie na portalu. Bieżące informacje z życia parafii zamieszcza w prezentacji kościoła w katalogu firm i instytucji.
 • <strong>Łatek</strong><br />Łatek to rudzki piesek, który pomaga swoim kolegom z rudzkiego schroniska 'Fauna'. Zachęca Państwa do wzięcia udziału w Akcji Łatek, przez niego organizowanej. Dzięki Państwa pomocy Łatek odmieni psi los podopiecznych schroniska.
 • <strong>Paweł</strong><br />Marzy mu się kariera dr. House'a lub chociażby popularność Jakuba Burskiego. Lubi czytać kryminały i teksty z działu Kronika Policyjna na portalu.
 • <strong>Policjant Janusz</strong><br />W młodości czytał powieści kryminalne, teraz z zaciekawieniem ogląda W11 oraz śledzi kolejne poczynania detektywa Rutkowskiego. Marzy o sukcesach zawodowych.
 • <strong>Rafał</strong><br />Pomimo glanów i charakterystycznej fryzury jedyne rewolucje, o jakich śni, to te kuchenne. Przegląda lokale gastronomiczne w katalogu firm, by zdecydować którą pizzerię wybrać dziś.
 • <strong>Roman</strong><br />Koledzy z budowy mówią o nim Wesoły Romek. Roman najweselszy jest jednak po pracy, gdy z piwkiem w ręku może przeglądać ogłoszenia na portalu. Korzysta z serwisu, by zamieścić swój anons o usługach remontowo-budowlanych, jest w końcu złotą rączką.
 • <strong>Tomaszek</strong><br />Uczeń szkoły podstawowej. Gdy mama nie pozwala mu wyjść na dwór pograć w gałę, przegląda na pocieszenie informacje sportowe na Siemianowice.net.pl.

- chcę otrzymywać powiadomienia o odpowiedzi na mój komentarz.

- chcę otrzymywać bezpłatny newsletter portalu miejskiego siemianowice.net.pl.


Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

R E K L A M A

Sonda

Co jest najlepszym sposobem na jesienne, chłodne wieczory?
 • basen lub sauna
 • wyjście do kina
 • przeczytanie ciekawej książki
 • wyjście do pubu z znajomymi
 • obejrzenie dobrego filmu w domu
 • długi spacer
 • gorąca herbata
zobacz wyniki

Rekomendacje

167
Twój schowek