Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Fosforan spożywczy i inne dodatki do żywności - jaką pełnią rolę w przemyśle?

  • Dodano: 2020-06-04 11:45

Podczas produkcji żywności wykorzystuje się wiele dodatkowych substancji. Wszystko po to, by nadać produktowi określone właściwości. Co warto wiedzieć o tych substancjach?

 

Dodatki do żywności – czym są w świetle prawa?

W przemyśle spożywczym stosowanie dodatków jest nieodłącznym elementem procesu produkcyjnego. Firmy korzystają zarówno z naturalnych, jak i sztucznych substancji, które umożliwiają osiągnięcie określonych właściwości. Wszelkie dodatki do żywności muszą spełniać określone kryteria. Nie mogą one zmieniać cech sensorycznych produktów ani wpływać negatywnie na zdrowie człowieka. Zgodnie z unijnymi normami, za dodatki do żywności uznaje się te substancje, które nie są normalnie spożywane, a dodawane w celach technologicznych. Będą to więc różnego rodzaju barwniki, emulgatory, mieszanki aromatyzujące, czy konserwanty.

Konserwanty – jaka jest ich rola?

Tego rodzaju dodatki do żywności są wykorzystywane w celu wydłużenia terminu przydatności do spożycia. Konserwanty hamują rozwój różnorodnych drobnoustrojów. Poradzą sobie zarówno z wirusami, jak i bakteriami czy grzybami. Na etykietach znajdziemy je pod symbolami od E200 do E299. W przemyśle spożywczym stosuje się zarówno konserwanty naturalne, jak i chemiczne. Dobrym przykładem pierwszej grupy będzie chociażby kwas sorbowy. To substancja, która sprawdza się podczas produkcji lemoniad i wina. Hamuje bowiem rozwój pleśni i drożdży. Jeśli chcemy zwiększyć efekty stosowania tego konserwantu, koniecznie używajmy go w obecności soli kuchennej lub fosforanów. Kwas sorbowy potrafi także utrzymywać wilgoć. Dlatego stosuje się go również podczas produkcji serów, czekolad, a nawet mrożonych pizz.

Barwniki – co warto o nich wiedzieć?

Kolejną grupą dodatków do żywności są barwniki. Stosuje się je w celu nadania lub przywrócenia barwy produktom spożywczym. Naturalne barwniki pozyskuje się w wyniku ekstrakcji liści, kwiatów, korzeni lub owoców roślin. Można je także pobrać z tkanki mięśniowej i krwi zwierząt. W tej grupie dodatków do żywności możemy wyróżnić chociażby cholorofile, betaniny oraz karotenoidy. Naturalnym barwnikiem uznaje się także karmele i melanoidy. Poza tym, dostępne są także barwniki identyczne z naturalnymi oraz te uzyskane w warunkach laboratoryjnych.

Fosforan spożywczy – jakie wpływa na produkcję?

Pisząc o dodatkach do żywności nie w sposób pominąć fosforanów. To grupa substancji, które wykazują właściwości konserwujące i stabilizujące. W przemyśle wykorzystuje się je w rozmaity sposób. Najczęściej pełnią rolę emulgatorów, stabilizatorów, konserwantów lub przeciwutleniaczy. W produkcji żywności sprawdza się osiem fosforanów spożywczych. Jest to kwas fosforowy, fosforan sodu, potasu, wapnia, magnezu, difosforany, trifosforany oraz polifosforany. Substancje te dla przemysłu dostarczają certyfikowani dystrybutorzy. Jednego z nich znajdziesz tutaj http://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Fosforan spożywczy stosuje się najczęściej w przemyśle mięsnym. Dzięki nim można poprawić apetyczność wędlin i zadbać o odpowiednią wagę produktu. Fosforan wiąże bowiem wodę podczas obróbki termicznej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.