Siemianowice Śląskie - portal miejski Siemianowice.net.pl

Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Hufiec w kopalni "Wujek"

  • Dodano: 2016-01-29 07:45, aktualizacja: 2016-01-28 11:08
Młodzież siemianowickiego hufca pracy zwiedziła Muzeum Kopalni „Wujek”, które powstało w listopadzie 2008r. w ramach programu autorskiego „Młody Patriota”.Opiekunem młodzieży na czas zwiedzania był jeden z przywódców strajku w KWK „Wujek” w 1981r. Zwiedzanie zaczęło się od prelekcji związanej z sytuacją polityczną i gospodarczą drugiej połowy XX wieku, która doprowadziła do strajków w całym kraju a następnie do tragedii w grudniu 1981r. na Kopalni „Wujek” w Katowicach.
 
Następnie młodzież przeszła do ekspozycji muzealnych, które zostały podzielone na dwie części: pierwsza prezentująca najdawniejsze dzieje kopalni „Wujek”, druga jej dramatyczną historię związaną z pacyfikacją zakładu w dniu 16 grudnia 1981r.
 
Szczególną uwagę młodzieży przykuła diorama ukazująca pacyfikację kopalni w skali 1:100. Do odwzorowania przebiegu zdarzeń autorzy wykorzystali relacje świadków oraz archiwalne fotografie. Na szczególną uwagę zasłużyły również eksponaty takiej jak: przestrzelony hełm jednego z tragicznie zmarłych górników, pociski i łuski zebrane na terenie kopalni.
 
W trakcie zwiedzania odbyła się również projekcja filmu dokumentalnego „  Życiorysyz bliznami” Agnieszki Świdzińskiej o wydarzeniach z 16 grudnia 1981r. strajkujących i ofiarach pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.