Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Policjantki na spotkaniu grupy wsparcia kobiet

  • Dodano: 2012-11-07 20:15
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich uruchomił grupę wsparcia dla kobiet doznających przemocy w rodzinie.
 
 
Do przedsięwzięcia włączyły się trzy siemianowickie policjantki, które w dotychczasowej służbie wielokrotnie miały do czynienia z ofiarami tego typu przemocy. Wczoraj, podczas pierwszego spotkania, funkcjonariuszki przekonywały uczestniczki projektu, aby przełamały poczucie wstydu, wyzbył się strachu oraz nabrały wiary w skuteczność i pomoc ze strony organów ścigania. 
Wczoraj w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich odbyło się spotkanie grupy wsparcia dla kobiet, w którym pierwszy raz uczestniczyły trzy siemianowickie policjantki: nadkom. Izabella Rom, sierż. szt. Tatiana Lukoszek oraz mł. asp. Jagoda Tomanek-Olczak. Funkcjonariuszki spotkały się kobietami, które doświadczyły w swoim życiu szeroko rozumianej przemocy w rodzinie oraz znalazły się w grupie ryzyka, które jest dla nich źródłem dyskomfortu i cierpienia oraz wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie w różnych obszarach życia. Podczas wizyty policjantki przekazały uczestniczkom projektu kompendium wiedzy na temat tego w jaki sposób złożyć zawiadomienie o przestępstwie przemocy domowej, co należy w nim wskazać, jak przebiega postępowanie karne w tego typu sprawach oraz jakie prawa mają kobiety oraz czego mogą żądać i oczekiwać ze strony organów ścigania. Policjantki przekonywały uczestniczki grupy, aby przełamały poczucie wstydu związanego z ujawnieniem obcej osobie, że jest się ofiarą przemocy. Zwracały także uwagę kobiet, żeby wyzbyły się strachu przed reakcją sprawcy przemocy oraz nabrały wiary w skuteczność i pomoc ze strony organów ścigania. Funkcjonariuszki podkreślały, że złożenie zawiadomienie o przestępstwie przemocy domowej powoduje wszczęcie postępowania karnego, którego celem jest udzielenie kobietom skutecznej ochrony w razie zagrożenia ich życia lub zdrowia oraz ukaranie sprawcy przemocy za popełnione przestępstwo.  

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

R E K L A M A