Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Debata "Stop przemocy- przemoc w rodzinie". Sprawdź relację

  • Dodano: 2022-12-15 06:15, aktualizacja: 2022-12-14 21:58

W Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich odbyła się debata społeczna pn. "Stop przemocy- przemoc w rodzinie", której organizatorem była siemianowicka Policja.

Współorganizatorami był: Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Debata objęta została honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Pana Rafała Piecha, który wspólnie z Komendantem Miejskim Policji w Siemianowicach Śląskich podinsp. Michałem Szynolem przywitał zebranych uczestników debaty.

Przebieg debaty

Celem debaty pn. “Stop przemocy- przemoc w rodzinie”, która odbyła się dzisiaj w Parku Tradycji, było zwrócenie uwagi na problematykę przemocy w rodzinie i uświadomienie ich ofiarom, że w naszym mieście funkcjonuje szereg instytucji, które niosą im wparcie i pomoc, a umocowania prawne stoją po ich stronie. Z drugiej strony ważnym aspektem tejże debaty było skłonienie świadków przemocy domowej do reagowania, nie pozostawiania obojętnym i rozpoznawania typowych symptomów związku przemocowego czy takiej relacji.  Pamiętać musimy, że przemoc domowa nie występuje jedynie na płaszczyźnie mąż-żona, partner-partnerka, ale także rodzic-pełnoletnie dziecko czy rodzic-małoletni. Debata została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie. Po jej otwarciu i zapoznaniu z celami, gości i uczestników przywitali Prezydent Miasta Pan Rafał Piech oraz Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śląskich podinsp. Michał Szynol. Pierwszym prelegentem była ofiara przemocy domowej oraz założycielka grupy wsparcia na portalu Facebook “Upadły Anioł powstaje” Pani Anna Kuberek. Opowiedziała ona o swoich drastycznych przeżyciach i o tym jaką drogę musiała przebyć, aby uwolnić się od swojego oprawcy.

Następnie radna miasta Pani Alicja Piech przedstawiła jakie są wyzwania oraz bariery w budowaniu zaufania do instytucji publicznych u ofiar przemocy. Kolejno głos zabrała Pani Aleksandra Krążek z siemianowickiego Caritasu, która opowiedziła na czym polega pomoc z ich strony dla ofiar przemocy i zachęciła do wolontariatu. Z kolei Pani Katarzyna Farat z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła jak wygląda reagowanie na przemoc przez zespół interdyscyplinarny. Doskonałym uzupełnieniem jej przemowy było wystąpienie psycholożki z Ośrodka Interewncji Kryzysowej Pani Joanny Maj, która przybliżyła uczestnikom debaty, jak wygląda droga w odbudowaniu poczucia bezpieczeństwa osób dotkniętych przemocą oraz jaki zakres pomocy mogą znaleźć takie osoby w ośrodku. Z kolei Pani Mirela Sadnik, która jest sądowym kuratorem zawodowym omówiła rolę kuratora w procesie wsparcia rodziny dotkniętej przemocą. Ostatni z prelegentów, którym był kierownik rewiru dzielnicowych asp.szt. Jarosław Ganda zaprezentował jednostkę i omówił procedury związane z Niebieską Kartą oraz obowiązujące przepisy, w szczególności nakazy i zakazy, które może zastosować Policja na etapie przeprowadzanej interwencji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również