Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Obróbka CNC - obecnie to praktycznie standard. Jak wykorzystuje się ją w praktyce?

  • Dodano: 2020-06-12 12:15, aktualizacja: 2020-12-02 11:37

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez komputerów. Są „mózgiem” niemal wszystkich sprzętów i urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Dziś trudno nam uwierzyć, że do mocy obliczeniowej współczesnego zegarka jeszcze niedawno potrzebne było urządzenie zajmujące całe pomieszczenie. Obecnie komputery są na tyle potężne – i zminiaturyzowane – że umożliwiają automatyzację wielu czynności, także produkcji.

Obróbka CNC, czyli komputer w roli operatora maszyny

Stosowanie narzędzi ręcznych już dawno ustąpiło miejsca maszynom wykonującym mniej lub bardziej złożone ruchy. Pierwsze maszyny wykonujące powtarzalne kształty pojawiły się już w połowie XX wieku, jednak wraz z rosnącym tempem rozwoju technologicznego okazało się, że potrzebne są maszyny, które można przeprogramować. Początkowo instrukcje przekazywano maszynie za pomocą kart lub taśm dziurkowanych. W latach 80. XX wieku pojawiły się pierwsze prawdziwe urządzenia do obróbki CNC, czyli wyposażone w komputer, do którego wgrywano plik z projektem. Od tego czasu pojawiają się coraz nowsze wersje sprzętu i oprogramowania, ale ogólna zasada pozostaje taka sama.

Przykładowe zastosowania obróbki CNC

Obróbka CNC bywa stosowana zarówno w małej, jak i przemysłowej skali – nawet współczesne urządzenia do grawerunku podpadają pod tę kategorię. Sterowane komputerowo narzędzia występują w dziesiątkach wariantów, od niewielkich, przeznaczonych do małych warsztatów lub amatorskiego majsterkowania po ogromne, umożliwiające produkcję wielkich elementów. Te ostatnie wykorzystywane są w takich firmach, jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/ – specjalizujących się np. w wykonywaniu części i komponentów dla koncernów motoryzacyjnych. Wykorzystywanie zewnętrznych dostawców jest w branżach produkcyjnych dość częste – umożliwia zamówienie określonej ilości części, a firmy świadczące usługi CNC mogą wykorzystać swoje linie produkcyjne w pełni. Biorąc pod uwagę ogromny koszt takich maszyn i dużą wydajność, taki model jest najkorzystniejszy dla wszystkich kontrahentów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.