Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Okiem tłumacza: Węgrzy - ludzie potrafiący dosłownie wszystko

  • Dodano: 2018-08-01 07:15, aktualizacja: 2019-01-02 14:12

Wybierasz się na Węgry? Potrzebujesz tłumaczenia dokumentów z lub na węgierski? Zwróć się do profesjonalnego biura tłumaczeń! Tłumaczenia na język węgierski - Supertlumacz.pl.

O Węgrach krąży wiele niesmacznych i krzywdzących stereotypów. Internet tylko powiela rzeczy, które tak naprawdę mają niewiele wspólnego z tym narodem. Owszem, na ich twarzach nie maluje się tak szeroki uśmiech, jak u Włochów, ale oni są po prostu inni. To prawda, że w pracy są raczej oficjalnie i powściągliwi, bywają szaleńczo zazdrośni, i bije od nich pewien rodzaj smutku, ale to jedni z najbardziej nieprzeciętnych ludzi. Cieszą się z drobnych rzeczy, są świetnymi przyjaciółmi, kochają muzykę i potrafią robić tysiące rzeczy. Tak, to bardzo ważne. To niezwykle kreatywny naród.

Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę, która może wprawić niektórych w oszołomienie.

Jesteśmy ciekawi, na ile mieliście świadomość, że to wszystko to węgierska robota... (?).

Start!

Kostka Rubika

Kostka Rubika jest niezwykle popularna w naszym kraju. Bawią się nią i dorośli, i dzieci. Nie ma to jak połączenie odrobiny zabawy i główkowania. Prawdopodobnie i ty przynajmniej raz w życiu próbowałeś ułożyć kostkę Rubika.

A czy masz świadomość, że ta łamigłówka to dziecko Węgra Erno Rubika? Wynalazł ją w 1974 roku. Sprzedana w setkach milionów!

Ze względów zawodowych potrzebujesz sięgnąć po materiały źródłowe napisane w języku węgierskim? Nie wiesz jak się za to zabrać, ponieważ nie mówisz i nie czytasz po węgiersku? Podpowiadamy – napisz e-mail, zadzwoń lub udaj się do biura renomowanego biura tłumaczeń. To miejsce, w którym spotkasz wielu najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Na pewno szybko znajdziesz dobrego tłumacza, który pomoże ci uporać się z uciążliwym przykładem. Nie trać czasu, działaj!

Długopis biro

Innym węgierskim wynalazkiem jest długopis znany również jako biro. Stworzył go Laszlo Bíro w 1938 roku. Właśnie wtedy to niepozorne cudeńko zastąpiło tradycyjne pióro wieczne.

Specjaliści uważają, że biro zmieniło sposób, w jaki piszemy.

Witamina C

Można się zapytać, a co robi tutaj witamina C? Nie znalazła się tu przypadkiem. Została odkryta przez Alberta Szent-Gyorgyi, który zdobył Nagrodę Nobla w 1937 roku w dziedzinie medycyny, częściowo za to odkrycie.

Szent-Gyorgyi urodził się w Budapeszcie i był znanym węgierskim biochemikiem. Witaminę C odkrył w 1933 roku. Tak naprawdę wyizolował ją z bydlęcej kory nadnerczy i z soku pomarańczowego, a następnie z papryki już kilka lat wcześniej, w 1928 roku.

Komunikacja

W 1877 roku Szent-Gyorgyi wynalazł centralę telefoniczną a Janos von Neumann był konceptualnym wynalazcą cyfrowej technologii komputerowej.

 A czy zdajecie sobie sprawę, że kolorową telewizję w 1940 roku wynalazł Węgier? Stał za tym Peter Karoly Goldmark.

Jakby tego mało w 1936 roku Kalman Tihanyi opisał zasady, które pomogły stworzyć pierwszy płaski plazmowy telewizor.

To nie wszystko. Kojarzycie BASCI, ten język programowania? Został wynaleziony w 1964 roku przez Janosa Kemény'ego.

Fizycy czy specjaliści od bomb...

Mieliście świadomość, że Edward Teller (Teller Ede) w latach 50. XX wieku wynalazł bombę, a także odegrał rolę w tworzeniu bomby atomowej jako członek Projektu Manhattan?

Mało tego, Leo Szilard też miał udział w tworzeniu bomby atomowej w ramach Projektu Manhattan. Poza tym to właśnie on wymyślił nuklearną reakcję łańcuchową. Był współwłaścicielem patentu na reaktor jądrowy.

No dobrze, akurat tymi „wynalazkami” nie mają co się chwalić, ale warto o tym wiedzieć.

Nobliści

Od 1905 roku zgromadzili na swoim koncie 13 Nagród Nobla, a tak naprawdę aż 18 – z tym, że niektóre otrzymali jako obywatele innych krajów. Węgierskie Nagrody Nobla zostały wygrane w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, ekonomii i literatury.

A na liście znajdują się: Philipp Lenard (1905), Robert Barany (1914), Richard Adolf Zsigmondy (1925), Albert Szent-Gyorgyi (1937), George de Hevesy (1943), Georg von Bekesy (1961), Eugene Wigner (1963), Dennis Gabor (1971), John Polanyi (1986), George Olah (1994), John Harsanyi (1994), Imre Kertesz (2002), Avram Hershko (2004).

Nagroda Pulitzera

Ta nazwa to marka sama w sobie. Nawet ci, którzy nie pracują w branżach tj. dziennikarstwo, literatura czy muzyka mają świadomość, że to bardzo znana i ważna nagroda. Przyznawana jest od 1917 roku.

A jaki ma ona mieć związek z Węgrami?

Joseph Pulitzer pochodził z rodziny węgierskich Żydów. Jeden z najbardziej znanych w historii mediów amerykański dziennikarz i wydawca. W 1903 roku założył też słynną Columbia School of Journalism.

Innowacyjność dziś

Węgrzy wciąż wymyślają dziwne i cudowne rzeczy!

Prezi to oparte na chmurze oprogramowanie do prezentacji i opowiadania historii wymyślone w 2009 roku przez Adama Somlaia-Fischera, Petera Halacsy'ego i Petera Arvaia.

Leonar3Do to natomiast wymyślona przez Daniela Rataia platforma sprzętowo-programowa, która może stworzyć środowisko 3D do rzeczywistości wirtualnej.

W 2014 roku Aron Losonczi opatentował LiTraCon – beton przepuszczający światło.

Profesjonalne tłumaczenia folderów informacyjnych czy materiałów promocyjnych odgrywają coraz ważniejszą rolę w osiąganiu sukcesów wielu firm. Jeśli nie chcesz zostać w tyle zadbaj o jak najlepszą jakoś przekładów tych rzeczy. Najlepiej oddać sprawy w profesjonalne ręce – renomowane biuro tłumaczeń z długą listą certyfikatów, wyróżnień i świetnymi opiniami klientów – to spokój ducha i pewność, że wszystko masz pod kontrolą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.