Informatyka to jeden z tzw. kierunków przyszłości, który chętnie wybierają młode osoby, wiedząc, że ułatwi im późniejszy start na rynku pracy i zapewni dobrze płatną posadę. Chcesz zostać programistą? Przekonaj się, jak będą wyglądały Twoje studia.
Kto może zostać programistą?
Interesujesz się informatyką oraz nowoczesnymi technologiami? Środowisko komputerowe nie ma dla Ciebie tajemnic? Wszelkie gry to Twoje hobby? W związku z tym jesteś dobrym kandydatem na studenta informatyki. Jakie jednak cechy powinieneś mieć, by zostać dobrym programistą? Z pewnością niezbędne będą umysł ścisły, umiejętność analitycznego myślenia oraz szeroko pojętne zdolności matematyczne. Ważną rolę odgrywa również samozaparcie, konsekwencja i systematyczność, ponieważ studia te nie należą do najłatwiejszych. Z pewnością nie powinny się na nie wybierać osoby, które liczą na niewielką ilość wiedzy do przyswojenia i możliwość nauki wyłącznie przed sesją. Jakie jeszcze cechy muszą wyróżniać przyszłego programistę? Ciekawość świata, dociekliwość, chęć tworzenia nowych technologii, pracy przy dużych projektach i zmieniania codzienności na lepsze. Innymi słowy, jest to zawód dla wytrwałych, ambitnych ludzi z pasją? Czy ten opis pasuje to Ciebie? Jeśli tak, przeczytaj, czego będziesz się uczył na studiach.
Jak wygląda tryb kształcenia?
Informatyka to kierunek, który można znaleźć na wielu uczelniach. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy oferują one specjalizację z programowana i jakimi opiniami w środowisku się cieszą. Jeśli planujesz studia w Warszawie, jedną z propozycji jest renomowana Wyższa Szkoła Zarządzania i Ekologii, na której znajdziesz ten kierunek: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/informatyka. Nauka odbywa się zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym, dzięki czemu każdy student może dopasować ją do swoich potrzeb. Trwa 3,5 roku, kończąc się otrzymaniem tytułu inżyniera licencjata.
W toku studiów zdobędziesz pełnowartościową wiedzę – zarówno teoretyczną, jak i praktyczną – z zakresu tworzenia baz danych, sieci komputerowych czy systemów operacyjnych. Nauczysz się programowania w kilku językach, poznasz również sposoby tworzenia popularnych obecnie aplikacji mobilnych i gier komputerowych. Zgłębisz swoją wiedzę z zakresu grafiki komputerowej czy architektury sieci globalnej. Oczywiście to tylko niektóre zagadnienia, pokazują one jednak, jak rozległą wiedzę i duże umiejętności posiadają absolwenci informatyki. Każdy z nich ma możliwość wyboru jednej z kilku specjalizacji – jedną z nich zazwyczaj jest właśnie programowanie. Jeśli jednak co jakimś czasie znudzi Ci się praca programisty, z łatwością znajdziesz zatrudnienie na innym stanowisku odpowiadającym Twojemu wykształceniu.
Gdzie szukać pracy?
Informatyka to tzw. zawód przyszłości. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny jest tak duże, że nie mogą oni narzekać na brak pracy czy złe warunki finansowe. Dobrzy informatycy – również programiści – są poszukiwani nie tylko w Polsce, ale niemal w całej Europie, co daje szansę na ciekawą karierę międzynarodową. Dodatkowo szybki rozwój technologii i powszechna komputeryzacja sprawiają, że branża IT staje się jedną z najlepiej rokujących na przyszłość.