W piątek i sobotę 7-8 czerwca w całym województwie śląskim świętować będziemy Rozruch Maszyn i jubileuszową – 10. edycję Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki.
Tegoroczna Industriada to wielkie urodziny, na które zaproszeni są wszyscy
INDU-bal łączy, integruje, daje powód i wyjątkową przestrzeń do wspólnego świętowania. Wszyscy jesteśmy przemysłowcami! W czasie urodzinowej fety nie zabraknie tańców, feerii barw i muzyki. Impresariem będzie przemysłowy magnat, toast wzniesie majster, a wszyscy miłośnicy industrii będą się znakomicie bawić!
W piątek 7 czerwca zapraszamy do SCK – Parku Tradycji (ul. Orzeszkowej 12) na Rozruch Maszyn przed sobotnią Industriadą.
O godzinie 18.00 w budynku Parku Tradycji odbędzie się wernisaż Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego zatytułowany „Bal-IN". Grupa fotografów wykona specjalnie na Industriadę cykl fotografii, na których zestawiony zostanie industrial z elementami konwencjonalnie kojarzonymi z balami, przyjęciami, a także z samą Industriadą.
Jak sugeruje tytuł projektu – wystawa, której wernisażem otworzymy obchody jubileuszu Święta Szlaku Zabytków Techniki, będzie jednocześnie wdrożeniem motywu przewodniego, podprowadzeniem pod kolejne wydarzenia i wątki. Zabieg ten będzie tyleż sugestywny (dwa na pozór „różne" światy zostaną zestawione wprost na każdej kolejnej fotografii), co pobudzający do refleksji. Estetyczna kolizja dokonująca się na oczach osób oglądających wystawę skłoni do wstępnej refleksji nad kategoriami zabawy i pracy, życia chwilą i przemijania, obowiązkowości i frywolności oraz nad ich korelacją. Sprowokuje do namysłu nad społeczną i historyczną rolą balów, zabaw, karnawału w rzeczywistości „dawnych" i „nowych" przemysłowców.
O godz. 19.00 zaprosimy na spektakl teatralny „Taniec maszyn. Kalejdoskop", stworzony specjalnie na Rozruch Maszyn przez Teatr MOMO, Marka Stańczyka oraz muzyków, łączył teatr ruchu, teatr symbolu, projekcję filmową oraz muzykę elektroniczną.
Maszyna w spektaklu zostanie odarta ze swej funkcjonalności, stanie się obiektem czysto estetycznym, chcącą błyszczeć figurą, pretendującą do roli króla lub królowej przedziwnego balu – balu maszyn, bez strojów i toastów, za to z muzyką elektroniczną. Upstrzone i przypudrowane, a także zaprzęgnięte do tańca za pomocą zabiegów montażowych i postprodukcyjnych maszyny i obiekty przemysłowe z filmów Marka Stańczyka – będąc świadkami i ofiarami upadku przemysłu w jego starej formie, w zaskakujący sposób zyskają niebywałą witalność. Ich multiplikowany jak w kalejdoskopie ruch zwiastował będzie rozpad starego porządku, jednocześnie zapowiadając nową funkcjonalność przestrzeni poprzemysłowych, ich nowe życie – a także zwrot w kierunku technologii bardziej przyjaznych życiu i środowisku (przy zachowaniu pamięci i promocji dziedzictwa czasów rewolucji przemysłowej). Narracja będzie potencjalnie ewokować pełne optymizmu i energii treści związane z przyszłością regionu.
Gwiazdą tegorocznego Rozruchu Maszyn będzie olsztyński zespół Enej, znany z takich hitów jak „Radio Hallo", „Kamień z napisem love" czy „Tak smakuje życie". Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00, na scenie głównej przy SCK – Parku Tradycji.
ENEJ to polski zespół muzyczny, reprezentujący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, założony w roku 2002 w Olsztynie. Od tego czasu zespół gości na scenach największych polskich festiwali jak Przystanek Woodstock, Open'er Festival, Jarocin Festiwal czy Polsat Super Hit Festiwal, z których przywiózł niezliczoną liczbę nagród. Na swoim koncie ENEJ ma cztery płyty studyjne oraz zapis DVD koncertu z Przystanku Woodstock 2011. Na popularność krążków z pewnością wpływ mają bijące wszelkie rekordy single jak: "Radio Hallo", "Skrzydlate Ręce', "Tak smakuje Życie", "Symetryczno Liryczna", "Zbudujemy Dom, "Kamień z napisem LOVE" i najnowszy – "Zagubiony".
Bezpośrednio po koncercie, ok. godziny 21.45 zaprosimy na widowiskowy spektakl plenerowy „INDU-Bal. Prolog" w wykonaniu Teatru Ognia Nam-Tara.
Grupa „Nam-Tara" zajmująca się teatrem ognia przygotuje specjalnie na Rozruch Maszyn krótkie, bardzo dynamiczne i pobudzające wyobraźnię widowisko, w ramach którego w sposób metaforyczny przedstawi kategorię „nowych przemysłowców" – wszystkich osób zaangażowanych w kultywowanie i promowanie poprzemysłowego dziedzictwa regionu – a także w sposób symboliczny przeprowadzi rytuał przygotowania do balu „nowych przemysłowców". Nawiąże do tradycji balów wyższych sfer i zabaw w społecznościach robotniczych, ale przede wszystkim wprowadzi w niepowtarzalny INDU-bal.
O godzinie 22.00 zaprosimy ponownie do budynku Parku Tradycji na prawdziwy bal! „Indurella Story-bal" to fabularyzowana zabawa taneczna i towarzyska na 3 kondygnacjach Parku Tradycji, z muzyką, wodzirejem, poczęstunkiem i napojami oraz intrygującym tłem fabularnym, przygotowana przez SCK Event Group i Kolektyw Teatralny „Lufcik na Korbkę".
Ilość miejsc na wydarzenie jest ograniczona. Bezpłatne zaproszenia będą do odbioru w Parku Tradycji od 20 maja.
Wydarzenie będzie miało swój zaprojektowany przebieg fabularny i osadzone będzie w tradycji balowej niezwykłości, wyjątkowości, magiczności i bajkowości, ale także podszyte konwencjonalnymi motywami, w ramach których bal przekształca się w pandemonium. Jesteśmy więc na balu, w którego uniwersum przeplotą się wątki i motywy „Kopciuszka" czy „Pięknej i Bestii" z elementami „Maski śmierci szkarłatnej" czy „Balu u Szatana", ale także „Kopciuszka" po dekonstrukcji, prze-pisanego przez krytykę feministyczną. Zabawę animować będą aktorzy i animatorzy, którzy wchodzić będą w „poboczne" interakcje ze sobą oraz z uczestnikami wydarzenia. Oprócz tego, goście będą mogli podziwiać performatywne popisy artystów, nawiązujące do występów wszelkiego typu sztukmistrzów podczas uroczystości, balów, zabaw karnawałowych, a także – do popisów lub wygłupów błazeńskich. Finał balu nastąpi – jakże by inaczej – zaraz po północy...