Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Awaryjne otwieranie mieszkań: co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2020-06-01 14:15

Zwykle nie myślimy zbytnio o zamkach w drzwiach, dopóki się nie zepsują. Taka sytuacja może się zdarzyć każdemu, niezależnie od jakości zabezpieczeń czy ich wieku. Na działanie zamków wpływ ma wiele czynników, takich jak jego wiek, jakość klucza (o ile był dorabiany), a nawet siła, z jaką przekręcamy klucz.

 

Czy da się uniknąć awarii zamka?

Niezależnie, czy mowa o zamku, czy dowolnym innym urządzeniu, najlepiej jest zabezpieczać się przed awarią. W przypadku zabezpieczeń, takich jak zamki czy kłódki, ważne jest dbanie o to, by mechanizm był zabezpieczony przed korozją, dobrze też raz na czas wpuścić odrobinę oleju, by zmniejszyć tarcie. Oprócz tego w dbaniu o dobry stan zamka pomaga kopiowanie kluczy w sprawdzonych zakładach lub zamawianie dodatkowych oryginałów u producenta (o ile oferuje taką możliwość). Jeżeli w drzwiach jest zamontowany dość stary zamek, warto raz na czas sprawdzać jego stan techniczny. Awaria – lub zgubienie kluczy – zdarza się jednak zawsze niespodziewanie. Dlatego warto przygotować się na taką okoliczność, nawet jeżeli mamy zamontowany nowy zamek renomowanej firmy.

Jak przygotować się na awaryjne otwieranie mieszkań?

Aby ślusarz mógł otworzyć drzwi, konieczne jest udowodnienie mu, że mamy prawo wejść do danego lokalu. Najlepiej mieć u rodziny lub przyjaciół kopię aktu własności lub aktualnego dokumentu poświadczającego zameldowanie w mieszkaniu. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie, może być konieczna obecność właściciela. Jeżeli zablokował się zamek, a mamy przy sobie pasujący klucz, to niektórzy ślusarze mogą uznać to za wystarczający dowód. Warto też zawczasu sprawdzić różne firmy, takie jak https://zamki.sos.pl/uslugi/awaryjne-otwieranie/ i zapisać sobie kontakt – najlepiej do działającej całodobowo.

Awaryjne otwieranie mieszkań zwykle trwa kilka lub kilkanaście minut – ślusarz zawsze stara się zastosować jak najcichszą i najmniej inwazyjną metodę. Niektóre dobre firmy nie tylko otwierają zamki, ale także naprawiają je lub na poczekaniu wymieniają na nowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.