Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Dlaczego warto mieć betonowe schody w domu?

  • Dodano: 2020-03-18 16:00

Schody w domu jednorodzinnym pełnią nie tylko niezwykle ważną funkcję komunikacyjną łącząc poszczególne kondygnacje budynku, ale odgrywają istotną rolę jako element konstrukcyjny, a także estetyczny. Mają również wpływ na bezpieczeństwo domu, dlatego tak ważny jest materiał, z którego są zrobione.

Zanim zamieszkasz

Wybór materiału na schody ma znaczenie nie tylko dla późniejszego mieszkania w domu, ale także w fazie jego budowania. Już na tym etapie najlepiej sprawdzą się schody betonowe. Po pierwsze – wykonać je można przy wylewaniu stropu z materiałów ogólnodostępnych na placu budowy, czyli z cementu i stali zbrojeniowej. Dzięki temu schody zapewniają komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami bez konieczności korzystania np. z mało funkcjonalnej drabiny. Po drugie - dzięki temu, że są wykonane z betonu, są bardzo wytrzymałe i mogą przenieść dużo większe obciążenia np. okna. Po trzecie – ich budowa trwa dużo krócej niż w przypadku zastosowania innych materiałów. Schody drewniane czy metalowe montowane są zazwyczaj po zakończeniu procesu budowlanego.

Trwałe i użyteczne

Także już po zamieszkaniu schody betonowe są bardzo funkcjonalne. Wewnątrz domu nie są narażone na żadne czynniki destrukcyjne, więc nie zmieniają one swoich właściwości. Istotny jest tu rodzaj cementu zastosowany do przygotowania materiału budowlanego. Ze względu na swoją dużą masę schody betonowe dużo lepiej tłumią odgłos kroków i – w przeciwieństwie np. do schodów drewnianych – nie skrzypią, ponieważ są odporne na zmianę wilgotności powietrza. Inną istotną właściwością schodów betonowych jest to, że akumulują ciepło bytowe oraz energię słoneczną. Wreszcie – tworząc schody betonowe, zyskujemy dodatkową przestrzeń pod nimi, którą można wykorzystać na spiżarnię lub niewielką garderobę.

Bezpieczniejsze od innych

Również jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, schody betonowe wydają się optymalnym rozwiązaniem. Niepalność betonu i jego ognioodporność sprawiają, że nawet w przypadku pożaru nie ulegną one zniszczeniu, co jest niezwykle istotne w zapewnieniu ewakuacji pomiędzy kondygnacjami.

Duże walory estetyczne

Wykorzystując beton, można stworzyć różne warianty schodów: jedno-, dwu- czy trzybiegowe, kręte, a nawet wachlarzowe. Materiał ten wykorzystuje się nie tylko do klasycznych rozwiązań, ale znajduje się zastosowaniach w nowoczesnych wnętrzach. Schody betonowe można obłożyć płytkami ceramicznymi, drewnem czy nawet metalem. Można również – przy odpowiedniej obróbce – pozostawić tzw. goły beton, który jest niezwykle modny i doskonale prezentuje się w towarzystwie szklanej balustrady czy metalowych poręczy.

Schody betonowe wciąż są jednym z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w domach jednorodzinnych. Decyduje o tym już nie tylko kwestia kosztów, ale również bardzo duża ich funkcjonalność nie tylko na etapie mieszkania, ale także na początku procesu budowlanego. Schody wykonane z betonu znajdują zastosowanie zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i w pomieszczeniach nowoczesnych, tworząc unikalną przestrzeń domku jednorodzinnego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.