Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jakie drewno opałowe wybrać do kominka?

  • Dodano: 2019-10-21 12:00

Decydując się na drewno kominkowe warto dowiedzieć się, które posiada najlepszą wartość opałową, a także charakteryzuje się ładnym i specyficznym zapachem podczas spalania. Standardowo na opał do kominka zużywa się w sezonie grzewczym około 15 m sześciennych drewna.


To, jaką ilość drewna kominkowego zużyjemy, zależy głównie od wielkości ogrzewanych pomieszczeń oraz pogody i częstotliwości palenia. Może to okazać się dość dużym wydatkiem i dlatego warto przy zakupie doskonale zastanowić się, który gatunek wybrać, u którego dostawcy i jak składować drewno kominkowe.

Jakie drewno kominkowe najlepiej wybrać?

Jako drewno kominkowe najgorszym rozwiązaniem okazują się gatunki iglaste, ponieważ zawierają dużo żywicy, która w trakcie spalania może nawet strzelać. Dodatkowo drewno pochodzące z drzewa iglastego wytwarza najwięcej dymu i sadza osiada na ścianach kominka, a także w przewodzie kominowym. Dlatego przy wyborze drewna iglastego należy pamiętać o regularnej konserwacji kominka.

Najczęstszym wyborem wśród Polaków jest drewno pochodzące z drzewa liściastego, które najlepiej się spala i jest najpopularniejszym rozwiązaniem na okres zimowy. Drewno liściaste nie posiada praktycznie w ogóle żywicy i pali się równo, a także wytwarza bardzo mało dymu. Są to największe zalety drewna liściastego, ponieważ po paleniu kominek pozostaje dalej czysty.

Najpopularniejsze rodzaje drewna do kominka to:

  • dąb,
  • buk,
  • grab,
  • brzoza,
  • jesion,
  • olcha,
  • topola.

Jak się kształtują ceny w Polsce na rok 2019/20?

Drewno kominkowe, które posiada wyższą wartość opałową, będzie nieco droższe w zakupie, ale zapewni nam większą wydajność oraz komfort użytkowania. Warto wiedzieć o tym, że suche drewno kominkowe posiadające większą kaloryczność będzie paliło się przez dłuższy okres czasu, dzięki czemu oddawa więcej ciepła.

Ceny drewna kominkowego uzależnione są głównie od regionu, ale z ogólnych prognoz wynika ze ceny w 2020 roku będą przybliżone do cen z roku 2019. Najpopularniejszy nadal będzie twardy gatunek drzewa, który mimo tego, że jest droższy, to jednak pozwala na większą wydajność i moc ogrzewania.

Jak składować drewno kominkowe?

Drzewo tuż po ścięciu posiada nawet 70% wody i dlatego drewno kominkowe musi być sezonowane. Wybierając odpowiednie drewno kominkowe, należy również zwrócić uwagę na łupliwość, a także występującą ilość kory.

Należy również pamiętać o odpowiednim składowaniu drewna kominkowego, ponieważ niektóre gatunki drzewa posiadają zdolność do szybkiego przesychania. Warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego stojaka na drewno, który umożliwi odpowiednie warunki do schnięcia i prawidłowego składowania na zewnątrz lub wewnątrz budynku, warto zapoznać się z ofertą sklepu ePraktyk.pl.

Bardzo popularny w ostatnim czasie stał się stojak na drewno GRAB, który dodatkowo wspomaga proces suszenia drewna i jego łatwego przechowywania. Wykonany został ze stali nierdzewnej, więc jest stabilny i wytrzymały na wiele lat, a dodatkowo stojak z drewnem może być zabezpieczony specjalnym pokrowcem zabezpieczającym przed deszczem albo śniegiem. Uniwersalny stojak na drewno nie zamyka dostępu do powietrza, dzięki czemu umożliwia także niezbędną wentylację.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.