Decyzja o zakupie własnego mieszkania to często jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Szczególnie w przypadku, kiedy chcemy sfinansować zakup mieszkania z kredytu hipotecznego. Formalności związane z kredytem hipotecznym zasługują na osobny artykuł. W tym artykule skupimy się na najważniejszych kwestiach związanych z zakupem nieruchomości w stanie deweloperskim. Przyszli mieszkańcy nowych inwestycji zastanawiają się przede wszystkim nad tym czy będą mogli oprócz funkcjonalnych mieszkań, liczyć również na przemyślaną infrastrukturę na zewnątrz. Inwestycje stawiane „pośrodku niczego” nie kuszą nas już tak jak kiedyś.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?
- Czy deweloperzy oprócz nowych mieszkań oferują przemyślaną infrastrukturę osiedlową?
- Jakie obowiązki ciążą na deweloperze?
- Kto odpowiada za to, że na terenie osiedla powstanie sieć dróg wewnętrznych?
- Co jest dla nas najbardziej istotne, jeśli chodzi o obiekty w pobliżu miejsca zamieszkania?
- Czy wolimy ciszę od atrakcji dużego miasta?
Poszukując odpowiedniej nieruchomości, warto zwracać uwagę na kilka kwestii. Często zwracamy uwagę głównie na cenę za metr kwadratowy, jednak warto spojrzeć na zakup nieruchomości nieco szerzej. To pozwala na podjęcie przemyślanej decyzji, której skutki nie będą dla nas uciążliwe w przyszłości. Część kupujących decyduje się na inwestycje w środku miasta, a część preferuje inwestycje z dala od miejskiego zgiełku blisko przyrody wśród ciszy i śpiewu ptaków. Deweloperzy wychodzą naprzeciw wszystkim tym potrzebom. Nowe inwestycje powstają nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich, ale także w mniejszych ośrodkach takich jak Siemianowice Śląskie.
Co warto wiedzieć na temat rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce?
Jak wiadomo ceny mieszkań w Polsce drożeją i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Wzrost cen jest spowodowany nie tylko tym, że jest duży popyt na mieszkania, ale również tym, że ceny materiałów budowlanych znacznie wzrosły. To sprawia, że deweloperzy wciąż podnoszą ceny. Kupujący narzekają, ale i tak wciąż mówi się, że w Polsce budowanych jest za mało mieszkań.
Nowe inwestycje powstają zarówno w centrum jak i na obrzeżach polskich miast. Część z nich powstaje jako duże inwestycje wraz z całą infrastrukturą (pawilony handlowe i inne budynki użyteczności publicznej), inne powstają całkowicie bez zaplecza w postaci sklepu - budowane są po prostu na wolnej działce. Dużo powstaje także inwestycji, które stają się częścią infrastruktury, która powstała jeszcze w poprzednim ustroju. Dzięki dopasowaniu się do tzw. starych bloków, nowa inwestycja zyskuje automatycznie dostęp do budynków oświatowych, komunikacji miejskiej i miejskich parków. Nowe miejsce zamieszkania – na przykład Siemianowice Śląskie, musi spełniać nasze oczekiwania i dostarczać nam wszystkiego, czego potrzebujemy.
Czy kompleksowo zaplanowana przestrzeń miejska jest dla nas ważna?
Dla mieszkańców miast kwestia zagospodarowania przestrzeni miejskiej staje się priorytetem. Mieszkańcy miast cenią sobie przestrzeń, gdzie mogą zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Kupując mieszkanie sprawdzamy, gdzie ulokowana jest najbliższa szkoła, przedszkole czy żłobek. Coraz ważniejsza jest także dla nas zieleń i obecność terenów zielonych wokół miejsca naszego zamieszkania. Potwierdzają to także deweloperzy: „Bliskość terenów zielonych, to jeden z ważniejszych powodów, którym kierują się nasi inwestorzy przy wyborze swojego mieszkania" - komentuje Patrycja Geppert - Sechman, przedstawiciel Apstar (https://apstar.pl ), dewelopera z Siemianowic Śląskich.
„Zapewniamy bezpośredni nadzór dewelopera nad inwestycją” - co to oznacza dla kupującego mieszkanie?
Deweloper jest podmiotem odpowiedzialnym za wybudowanie inwestycji w takim standardzie, jaki został opisany w umowie deweloperskiej. Jako kupujący mamy zapewniony bezpośredni nadzór dewelopera od momentu powstania projektu do zakończenia inwestycji, dzięki czemu, wszystko na budowie jest dopracowane i wykonywane zgodnie z założonym projektem.
Ponadto, część deweloperów sprawuje również nadzór administracyjny nad oddanymi już blokami w danym etapie inwestycji. Oznacza to, że nowo oddany blok, w którym mieszkamy jest zarządzany przez dewelopera. To po prostu administracja budynku.
Jak wygląda zagospodarowanie terenu zewnętrznego ze strony dewelopera?
Zwykle deweloper ma za zadanie zapewnić nam drogę dojazdową do inwestycji oraz całą infrastrukturę zewnętrzną. Chodzi o chodniki, drogi wewnątrzosiedlowe, wiaty śmietnikowej, teren zielony wokół bloku oraz place zabaw i miejsca parkingowe (ich liczba jest określona przepisami prawa). Część deweloperów buduje także pawilonu handlowe w ramach określonej inwestycji.
Poszukując inwestycji na nasze potrzeby, poszukajmy dewelopera o wieloletnim doświadczeniu, sprawdźmy wszystkie już zrealizowane inwestycje. Deweloperzy z doświadczeniem są również bardziej wiarygodni dla banków, kiedy staramy się o kredyt hipoteczny.