Wiadomości z Siemianowic Śląskich

To powinieneś wiedzieć podczas wyboru styropianu!

  • Dodano: 2018-12-28 13:30, aktualizacja: 2018-12-28 14:38

Styropian jest najpopularniejszym materiałem izolacyjnym. Nic dziwnego, że producenci oferują różnego typu produkty o odmiennym poziomie izolacji, wytrzymałości i odporności na wilgoć. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu i gdzie szukać niezbędnych informacji.

Czym jest styropian?
Styropian jest tworzywem sztucznym – spienionym polistyrenem uformowanym w płyty. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tego materiału. Pierwszym z nich jest polistyren ekspandowany (EPS), który powstaje poprzez uformowanie go w bloki i cięcie na płyty o konkretnej grubości. Charakteryzują się one porowatą powierzchnią. Styropian znalazł zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Przykładem firmy, która oferuje produkty ze styropianu jak opakowania, złączki czy płyty jest: knauf-industries.pl. Polistyren EPS ma wiele zalet. Przede wszystkim jest elastyczny i lekki, w 98% składa się z powietrza. Poza tym, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, jest neutralny dla środowiska i nie emituje gazów cieplarnianych. Drugim rodzajem styropianu jest XPS – polistyren ekstrudowany. W procesie produkcji nie podlega cięciom na płyty, ale od razu jest tworzony jako palety o konkretnej grubości. Z racji tego jego cena jest wyższa niż EPS. Dodatkowo, w odróżnieniu od ekspandowanego, XPS jest barwiony.

Rodzaje styropianu EPS
Tradycyjny styropian EPS występuje jako białe płyty, o różnej grubości i wytrzymałości. Dostępny jest również jako styropian grafitowy – srebrny, szary, albo nakrapiany. Cechuje go obniżony współczynnik przewodzenia ciepła. Na rynku dostępny jest również EPS o obniżonej chłonności wody. Wykorzystuje się go do izolacji fundamentów, dachów i podłóg. Jest on bardziej wytrzymały i posiada większą gęstość. Najczęściej ma niebieski kolor.

Oznaczenia na etykiecie
Niezwykle istotną informacją na etykiecie jest współczynnik przewodzenia ciepła. Styropian służy do izolacji termicznej, dlatego im niższa wartość tego parametru tym lepiej. Wówczas straty ciepła są niewielkie, co przekłada się na wysokość opłat za rachunki. Specjaliści odradzają używanie styropianu o współczynniku wyższym niż 0,040 lambda, bo taki materiał najczęściej jest złej jakości. Cechuje się on nie tylko gorszymi parametrami izolacji ciepła, ale ma również obniżoną wytrzymałość mechaniczną. Na etykiecie powinna znajdować się również informacja o odkształceniu względnym i wytrzymałości na rozciąganie (TR). 

Choć na rynku dostępnych jest wiele rodzajów styropianu, wybór nie jest prosty. Jeśli nie jesteśmy pewni, który produkt spełni nasze oczekiwania, warto poprosić o pomoc fachowca. Konsultacji w sklepach stacjonarnych chętnie doradzą w wyborze najlepszego styropianu.