Wiadomości z Siemianowic Śląskich

39. Dni Siemianowic Śląskich. Sprawdź program!

 • Dodano: 2023-06-01 07:00, aktualizacja: 2023-05-31 21:51

W dniach 16-18 czerwca władze miasta zapraszają na finał 39. Dni Siemianowic Śląskich, połączony z Industriadą, czyli corocznym świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Co będzie się działo?

W piątek 16 czerwca o godzinie 18.00 w SCK – Parku Tradycji z koncertem „Jesteś marzeniem, jesteś natchnieniem” wystąpią Ela i Józef Skrzek. Wstęp wolny. Wejściówki będą do odbioru od 1 czerwca w Parku Tradycji. Ilość miejsc ograniczona.

W sobotę 17 czerwca w godzinach 12.00-18.00 zaproszą Państwa na Industriadę. W programie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych:

 • godz. 12.00-18.00 (w budynku SCK – Park Tradycji) – escape room pt. „DECOROOM”- gra fabularna w formie pokoju zagadek dla rodzin z dziećmi i poszukiwaczy rozrywki.
 • godz. 12.00 (w plenerze) – otwarcie instalacji „Dialog przez sztukę – wystawa tkaniny artystycznej” Pracowni plastycznej “Na Winklu” i Pracowni Plastycznej “Okienko”, działających przy Siemianowickim Centrum Kultury. Finał przygotowanego specjalnie z okazji INDUSTRIADY projektu artystycznego, w którym udział wezmą uczestnicy zajęć plastycznych dwóch autorskich pracowni plastycznych. W pierwszym etapie prac uczestnicy zajęć wykonają w swoich pracowniach tkaniny artystyczne, którymi następnie wymienią się między pracowniami, by w drugim etapie dokończyć dzieła zaczęte przez drugą pracownię. W ten sposób nawiąże się dialog przez język sztuki – malarstwo i tkaninę artystyczną, którego efekt twórcy poznają w dniu finału.
 • godz. 12.00-15.00 (w budynku SCK- Park Tradycji) – SZTUKA FILMOWA I MAGIA PRZEMYSŁU – filmy dla rodzin z dziećmi.
 • godz. 13.00-17.00 (w budynku i w plenerze) – gra fabularna na żywo pt. „ZAGADKA UKRYTEGO PROMIENIA AR”

Gra fabularna dla całych rodzin, podczas której drużyny będą starały się odczytać przekaz ukryty w planach technicznych, pozostawionych najprawdopodobniej przez inną cywilizację. Do rozwiązania potrzebne będą zdolności manualne, zdobyta podczas gry wiedza, umiejętność logicznego myślenia oraz nieszablonowe myślenie i dobry humor.

 • godz. 15.00-18.00 (w plenerze) – strefa warsztatów NGO/15 tematycznych warsztatów „SZTUKA PRZEMYSŁU” przygotowanych i prowadzonych przez siemianowickie stowarzyszenia, fundacje i szkoły ponadpodstawowe.
 • godz. 16.00-17.00 (w plenerze) – program animacyjno-warsztatowy dla dzieci pt. „SZACHOWNICA ZADAŃ: SZTUKA W PRZEMYŚLE” przygotowany i prowadzony przez TEATR GABI ART.

Autorski projekt zajęć artystycznych dla dzieci przygotowany przez aktorów Teatru Edukacyjnego Gabi Art., przygotowany w trosce o dobrą zabawę młodych odbiorców, ale też w celu przekazania ważnych i ciekawych treści edukacyjnych.

 • godz. 16.00 (w budynku) – wernisaż wystawy „SZTUKA PRZEMYSŁU” autorstwa Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na wystawie będzie można zobaczyć prace, będące próbą sportretowania krajobrazu poprzemysłowego w taki sposób, aby obiekt przemysłowy stanowił pełnoprawną kompozycję artystyczną.
 • godz. 16.30-18.00 (w budynku) – premiera książki „WYTWÓRNIA FILMÓW ESPE-FILM – MIĘDZYWOJENNE SIEMIANOWICKIE HOLLYWOOD” – spotkanie z autorem Marcinem Wądołowskim oraz Jakubem Halorem. Będzie to spotkanie promocyjne wokół książki, połączone z pokazem unikatowych fragmentów filmu Niewolnicy życia. Za grzechy ojców, wyprodukowanego przez siemianowicką wytwórnię w 1928 roku.
 • O godzinie 18.30 na scenie głównej wystąpi blues rockowy zespół CREE, którego liderem jest Sebastian Riedel. Zespół został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree. W tym samym roku zespół zadebiutował w Tychach, kolejne zaś lata poświęcił na tworzenie i doskonalenie swoich umiejętności. Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997r. podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Są też laureatami Sopot Top Trendy Festiwal 2013 oraz nagrody specjalnej słuchaczy radia RMF MAXX. Dzisiaj zespół Cree i Sebastian Riedel są bardzo dobrze znani na polskiej scenie muzycznej. Grają utwory własne oraz bardzo dobrze znane szerokiej publiczności rovery, a ich muzykę można określić jako blues rocka.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Spirit of SMOKIE

Legendarny zespół SMOKIE, który milionami sprzedanych albumów napisał historię Rocka, wyprzedawał największe stadiony na swoje koncerty i zdobywał szczyty popularności w latach 70 tych i 80 tych. Ogromna popularność grupy trwała przez wiele lat, a ogromne zainteresowanie zespołem, zostało kontynuowane nawet po tragicznej śmierci wokalisty zespołu – Alana Burtona. Aktualnie grupa SMOKIE – „Spirit of tour” powraca po latach na światową trasę koncertową, z udziałem  członków składu początkowego grupy oraz syna legendarnego frontmana – Dean’a Burton’a , przedstawiając niezapomniane przeboje grupy. Zespół w trasie Spirit of przedstawia największe przeboje jak np.” If You Think You Know How To Love Me”, “Stumblin’ In”, “Living Next Door To Alice”, “Don’t Play Your Rock ‘N’ Roll To Me”, “Lay Back In The Arms Of Someone”, “Oh Carol”, “Wild Wild Angels”, “Needles And Pins” i wiele innych.

Wieczór w plenerze zakończy „Podniebny taniec” czyli akrobacje w wykonaniu Łukasza Świrka – Człowieka Flagi
O godzinie 22.00 zaproszają do budynku SCK – Park Tradycji, gdzie odbędzie się koncert z wizualizacjami pt. „SZTUKA W PRZEMYŚLE DŹWIĘKU I OBRAZU”. Bohaterami wydarzenia będą: jazzowe Adam Bul Trio oraz dokumentalista industrial Marek Stańczyk.

W niedzielę 18 czerwca władze miasta zapraszają pod Park Tradycji od godziny 15.45, kiedy to zaprezentują się utalentowane wokalnie dzieci i młodzież z Siemianowic Śląskich.

 • O godzinie 16.30 do wspólnej zabawy zaprosi zespół DYSTANS. Następnie wystąpi orkiestra SIEMION BAND z JACKIEM SILSKIM i wokalistkami z SCK.
 • Gratką nie tylko dla najmłodszych będzie koncert Majki Jeżowskiej z zespołem, na który zapraszają o godzinie 19.00. wokalistka, kompozytorka zarówno muzyki jak i tekstów, obdarzona ciepłym głosem i niezwykłym temperamentem estradowym. Producent muzyczny, autorka wszystkich swoich przebojów takich jak: „A ja wolę moją mamę”, „Wszystkie dzieci nasze są”, „Kolorowe dzieci”, „Laleczka z saskiej porcelany”, „On nie kochał nas” (duet z Krystyną Prońko), „Kolor serca” (pierwszy hymn WOŚP) na których „wychowała” kilka pokoleń słuchaczy. Debiutowała na początku lat 80-tych studiując jednocześnie na Akademii Muzycznej w Katowicach. Na swoim koncie ma Platynową płytę i kilka Złotych. Wielokrotna laureatka KFPP w Opolu. „Peacemakerka” zaangażowana w pomoc dla dzieci i zwierząt, Kawaler Orderu Uśmiechu, Ambasador Dobrej Woli UNICEF Polska, członek Rady Fundacji Ronalda McDonald’a.
 • O godzinie 20.30 wystąpią PAWEŁ STASIAK Z ZESPOŁEM PAPA D.

Papa D (dawniej Papa Dance) to jedna z najbardziej znanych grup muzycznych w Polsce, grająca muzykę pop, new romantic i dance. Zespół powstał w 1984 roku z inicjatywy dwóch producentów muzycznych – Sławomira Wesołowskiego i Mariusza Zabrodzkiego. Zespół dał w tamtym czasie około 600 koncertów, a płyty i kasety magnetofonowe rozeszły się w ponad półmilionowym nakładzie! To wtedy powstały takie hity jak „Naj story”, „Nietykalni”, czy „Nasz Disneyland”. Na przestrzeni lat skład grupy się zmieniał. Obecnie zespół Papa D tworzą: Paweł Stasiak, Jacek Szewczyk, Waldemar Kuleczka, Marcin Tywoniuk oraz Dariusz Piskorz. W 2019 roku zespół świętował 35 -lecie działalności scenicznej. Z okazji jubileuszu ukazała się składankowa płyta „Papa D 35 lat”, zawierająca 20 nagrań, w tym dwie nowe piosenki: „Teraz” i „Wiecznie młodzi”.

 • W budynku Parku Tradycji o godzinie 16.30 zaprezentuje się grupa teatralna „ŚRUBKI”.

Imprezy w ramach 39. Dni Siemianowic Śląskich odbędą się również w Amfiteatrze w Parku Miejskim w Siemianowicach Śląskich.

SOBOTA 17 CZERWCA

 • godz. 13.00 – przegląd Twórczości Międzypokoleniowej: seniorzy oraz dzieci i młodzież z MDK Jordan.
 • godz. 16.00 – Koncert Śląskich Szlagierów. Wystąpią: Paweł Siluk, Kasia i Claudia Chwołka, Grzegorz Poloczek.

NIEDZIELA 18 CZERWCA

 • godz. 16.00 – Koncert podczas którego wystąpią: Piotr Hubert Langfort (siemianowiczanin, uczestnik telewizyjnych show: „Sanatorium miłości” i „Voice of Poland Senior”) oraz Zespół Pieśni i Tańca „Siemianowice”.
39. Dni Siemianowic Śląskich. Sprawdź program! / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również