Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Akcja bezpłatnych badań Śląsk wolny od HCV

  • Dodano: 2022-02-17 06:30, aktualizacja: 2022-02-16 22:45

Wirus HCV powoduje zapalenie wątroby (WZW C). Jest on niebezpieczny dla naszego zdrowia, ponieważ rozwija się przez wiele lat nie dając specyficznych objawów.

Prowadzi do marskości i rozwoju raka wątroby, ale możemy tego uniknąć. W wybranych laboratoriach na Śląsku można wykonać bezpłatne badanie na obecność wirusa HCV.

Każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Wirus dostaje się do organizmu wraz z krwią zainfekowaną, wystarczy ilość niewidoczna gołym okiem. Takie sytuacje mogą zdarzyć się w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, przy zabiegach medycznych, u dentysty, wszędzie tam gdzie nie są przestrzegane zasady sterylizacji narzędzi. Zbadać powinny się osoby, które miały wykonaną transfuzję krwi przed 1992 r., osoby, które chociażby incydentalnie zażywały narkotyki drogą dożylną, lub używały wspólnych przyborów higienicznych (np. maszynki do golenia).

Kluczowa jest diagnostyka

Wirusa HCV trudno zdiagnozować, gdyż badań tych nie mogą zlecić lekarze rodzinni. Dlatego ważne jest, aby korzystać z akcji profilaktycznych i być świadomym stanu swojego zdrowia. Badanie polega na pobraniu krwi, w której sprawdza się obecność wirusa. W przypadku dodatniego wyniku, laboratorium wykona pogłębioną analiz- badanie jakościowe (HCV RNA), które odpowie na pytanie czy organizm sam nie pokonał wirusa. Badanie nie wymaga żadnego skierowania ani zapisów, wystarczy odwiedzić jedno z laboratoriów.

W ramach akcji „Śląsk wolny od HCV” bezpłatnie badanie można wykonać w placówkach ALAB laboratoria:

  • Siemianowice Śląskie, ul. 1 Maja 9
  • Katowice, ul. 3 Maja 34
  • Katowice, ul. Panewnicka 65
  • Katowice, ul. Tysiąclecia 17
  • Katowice, ul. T. Kościuszki 92 B

Udział w badaniu do niczego nie zobowiązuje, nie wiąże się ze sprzedażą jakichkolwiek produktów bądź usług. Więcej informacji o zakażeniu wirusem HCV, możliwości diagnostyki i leczenia WZW C znajduje się na stronie www.gwiazdanadziei.pl.

Akcja bezpłatnych badań Śląsk wolny od HCV / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również