Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Aplikacja "Kwarantanna domowa" - ruszył proces jej udostępniania

 • Dodano: 2020-03-24 08:15, aktualizacja: 2020-03-23 14:28

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki rządowej aplikacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store. Właśnie rozpoczął się proces jej udostępniania.

Pomóż sobie i innym

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim, zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom.

Aby to bezpieczeństwo było skutecznie zapewnione policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie kwarantanny może zostać nałożona grzywna do 30 tysięcy złotych. Ale nie chodzi o to, by karać. Chodzi o to, by kwarantanna i dotykające nas wszystkich restrykcje – wdrożone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - były skuteczne. Jednocześnie bardzo ważne jest wsparcie dla osób w kwarantannie - czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Dzięki aplikacji Kwarantanna domowa, możliwa będzie lepsza realizacja obu celów. Bezpieczeństwa i lepiej adresowanego wsparcia. Jak? Zaraz wyjaśnimy.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wracamy z zagranicy i wjeżdżamy do Polski. Od razu, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, zostajemy objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną domową. W praktyce wygląda to tak, że na granicy wypełniamy tzw. kartę lokalizacyjną, w której wpisujemy swoje dane, w tym m.in. adres (pod którym przejdziemy kwarantannę) oraz nasz numer telefonu.

Najważniejsze, aby w trakcie kwarantanny stale przebywać we wskazanym miejscu. To kwestia nie tylko odpowiedzialności, ale i solidarności. Wszystkim nam powinno zależeć na swoim i naszych bliskich zdrowiu.

Czy na pewno...?

W weryfikacji przestrzegania tych zasad pomagają funkcjonariusze policji. W czasie kwarantanny mogą nas odwiedzić w dowolnym momencie. Jeśli chcesz ułatwić im pracę, ściągnij naszą aplikację Kwarantanna domowa.

Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.  

Jeśli zainstalujesz nową aplikację krótką chwilę po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego może się okazać, że Twoje dane nie dotarły jeszcze do naszego systemu. Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie. Aplikację aktywujesz za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.


WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.


Selfie z ręki

Aplikacja aktywowana. Co dalej?

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniesz zadanie, by zrobić sobie zdjęcie. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały naszą aplikację - będziemy SMSem wysyłali prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie - czytamy na stroni ministerstwa.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać "z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób "meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Bądźmy solidarni i odpowiedzialni

Dzięki rządowej aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  

W najbliższych dniach do aplikacji będziemy dodawać kolejne funkcjonalności. Chcemy bowiem, aby jak najwięcej osób objętych kwarantanną z niej korzystało. Dla swojego i naszego bezpieczeństwa. Bądźmy odpowiedzialni. Warto sobie pomagać w tym trudnym dla wszystkich czasie - czytamy na stronie ministerstwa.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

Komentarze (6)    dodaj »

 • PIOTR

  WITAMNIE POBIERAJCIE TEJ APLIKACJI TYLKO STRES RAZ I NIGDY WIĘCEJ A POLICJA I TAK PRZYJEŻDŻA A KTOŚ ZNOWU NA TYM ZAROBIŁ SZKODA NERWÓW

 • PIOTR

  WITAM WŁAŚNIE ODINSTALOWAŁEM APLIKACJE KWARANTANNA DOMOWA TYLKO STRES I OCZEKIWANIE NA SMS NIE POBIERAJCIE KTOŚ ZNOWU NA TYM ZAROBIŁ. A POMIMO APLIKACJI POLICJA I TAK PRZYJEŻDŻAŁA. ZOSTAŃ W DOMUPOZDRAWIAM WSZYSTKICHJESZCZE 2 DNII TAK WSZYSTKO WIEDZĄ O NAS ILE MOŻNA CZEKAĆ TAK TO WSZYSTKO DZIAŁA JUŻ 1 GODZ.MOŻE JUTRO HA

 • Kaśka

  Ściągnęłam aplikację żeby odciążyć służby bo mają teraz co robić ale mimo robienia kilka razy dziennie zdjęć to policja i tak przyjeżdża a jak odinstalowalam apke to dalej sms-y przychodzą żeby zrobić zdjęcie.Teraz nie ma chwili spokoju nawet na drzemkę popoludniową .

 • Damian P

  Aplikacja jest niedopracowana u mnie choc jestem w domu pokazuje ze nie jestem w miejscu kwarantanny dzialala tylko raz w pierwszym dniu, podarowalem ja sobie i wykasowalem,ale sms przychodza i tak.Siedze w domu i przyjezdrza policja sprawdzać, moga przyjechac kiedy tylko chca,a nie mam ochoty sie jeszcze stresowac przez te apke

 • Ja

  A ja nie zgadzam się na żadna aplikacje! Nie będę nikomu udostępniać swojej lokalizacji ani zdjęć, które niewiadomo jak potem będą wykorzystane i czy inwigilacja zakończy się wraz z kwarantanna. Myślcie ludzie... nie dajcie się zniewolić.... od czego są ci policjanci?! Niech kontrolują osobiście

 • Arkadiusz Chyliński

  Dzień dobry mam kwarantarne domowo tylko w tym zmieści co mnieszkam nie mogę się zalogować ani ściągnąć aplikaci jest problem z zasięgiem a nie mogę wyjść z domu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również