Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Chciała sprzedać lalkę, straciła 10 tys. zł. Kolejne oszustwo w Siemianowicach Śląskich

  • Dodano: 2023-11-22 10:00

Oszuści doskonale wykorzystują brak ostrożności oraz to, że nie chronimy swoich danych. Na własnej skórze doświadczyła tego 39-letnia siemianowiczanka, która straciła 10 tysięcy złotych. Kobieta wystawiła na portalu zakupowym do sprzedaży lalkę, a gdy skontaktował się z nią potencjalny kupujący, kliknęła w nadesłany przez niego link. Została przekierowana na łudząco podobną stronę do portalu zakupowego, z którego korzystała. A potem nieświadomie przekazała oszustom dane do logowania na konto.

Oszustwo na nieświadomej mieszkance Siemianowic Śląskich

39-letnia siemianowiczanka wystawiła na portalu zakupowym do sprzedaży lalkę. Od razu skontaktował się z nią potencjalny kupujący, od którego otrzymała SMS-em wiadomość z linkiem. Po jego kliknięciu otwarła się strona łudząco podobna do tej, na którym kobieta wystawiła do sprzedaży rzecz. Następnie po kliknięciu „dalej” została przekierowana do strony z bankami. Wybrała swój bank i zalogowała się, wpisując login i hasło.

Dosłownie po kilku minutach zadzwonił do niej mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik banku. Nawet to, że mówił łamaną polszczyzną, nie wzbudziło u niej podejrzeń. Polecił jej zwiększenie limitu transakcji BLIK-iem, co uczyniła. Za parę minut zadzwonił kolejny mężczyzna, który również zapewnił, że jest pracownikiem banku. Znowu 39-latka miała zwiększyć limit transakcji i tak podczas rozmowy z nim wielokrotnie akceptowała w aplikacji bankowej wypłaty pieniędzy za pomocą BLIK-a. W ten sposób kobieta straciła 10 tysięcy złotych. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, natychmiast zadzwoniła do banku i zablokowała konto, a następnie powiadomiła o tym stróżów prawa.

Powyższy przykład pokazuje, jak istotne jest chronienie wszelkich danych, a w szczególności tych, które umożliwiają posługiwanie się kontem. Na portalu zakupowym umieszczone ostrzeżenia o metodach, jakimi posługują się oszuści, wykorzystujący do tego platformę zakupową. Na stronie można zweryfikować nadesłany link. Widnieje tam również informacja ostrzegająca o tym, że portal nie generuje linków do opłacenia towaru za pomocą udostępnionej formy przesyłki. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również