Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Dwa potrącenia na przejściach dla pieszych. Policjanci apelują o ostrożność!

  • Dodano: 2023-01-25 06:30, aktualizacja: 2023-01-24 19:53

Do dwóch wypadków z udziałem pieszych doszło przedwczoraj w godzinach popołudniowych, gdy na ulicach zapadł już zmrok, który skutecznie ograniczył widoczność pieszych. W obu przypadkach, pomimo iż piesi przechodzili na pasach i kierowcy powinni w ich obrębie zachować szczególną ostrożność, nie zauważyli pieszych i potrącili ich. Trzy osoby trafiły do szpitala.

Potrącenia na przejściach dla pieszych

Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 16.30 na przejściu dla pieszych na ulicy Kapicy. Kierujący mercedesem nie zauważył przechodzącego po pasach mężczyzny i potrącił go. Pieszy wymagał pomocy lekarskiej i został hospitalizowany. Kierowca tłumaczył się tym, że pieszy był ubrany na czarno i zlał się całkowicie z ulicą. Gdy policjanci z drogówki obsługiwali ten wypadek, otrzymali kolejne zgłoszenie o potrąceniu pieszych, do którego doszło na ulicy Okrężnej. Jak twierdził jadący renaultem mężczyzna, zbliżając się do przejścia, nie zauważył nikogo. Dopiero, gdy był w niewielkiej odległości, nagle zauważył przechodzące przejściem 2 osoby, jednak pomimo próby wyhamowania, potrącił je. Dziewczyny w wieku 16 lat zostały zabrane do szpitala przez pogotowie ratunkowe.

Zachęcamy pieszych do noszenia elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność nawet 5-krotnie. Często z perspektywy pieszego wydaje się, że jest on widoczny dla kierowcy, jednakże wcale tak nie musi być. Szczególnie, gdy pieszy jest ubrany na ciemno, przejście nie jest oświetlone bądź światła nadjeżdżającego z naprzeciwka auta oślepiają kierowcę a do tego pada deszcz. Dlatego warto będąc na przejściu dla pieszych cały czas kontrolować wzrokiem co dzieje się wokół. Nie zapominajmy, że pomimo iż pieszy ma pierwszeństwo już zbliżając się do przejścia i będąc na nim, w sytuacji zderzenia się z pojazdem, to właśnie pieszy poniesie najbardziej dotkliwe konsekwencje. Dlatego przechodząc przez pasy należy przestać używać telefonu komórkowego, rozglądać się i obserwować reakcję kierowców. Natomiast kierujący widząc przejście dla pieszych ma obowiązek zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Tylko wzajemne przestrzeganie prawa oraz zasada ograniczonego zaufania pozwoli na bezpieczne poruszanie się po drogach. - czytamy na stronie KMP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również