Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Dylematy wielokulturowości w ZSOiZ Siemianowice Śląskie

  • Dodano: 2023-03-09 07:00, aktualizacja: 2023-03-08 22:37

W ramach Śląskiego Partnerstwa na rzecz Aktywizacji Osób Młodych – wraz z wieloletnim partnerem – Fundacją Polprom oraz holenderską firmą UP educatie – Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 im. św. Jana Pawła II zakończyła projekt "Komunikacja w środowisku wielokulturowym – klucz do sukcesu zawodowego".

Podnoszenie kompetencji

Umiejętności zawodowe to nie tylko te, które dotyczą wykonywania określonych rodzajów prac, ale również takie, które pozwalają efektywnie współpracować. Bardzo ważne są np. umiejętności pracy zespołowej, rozwiązywania problemów, wyznaczania priorytetów, pracy pod presją czasu, a przede wszystkim – komunikacji. Dlatego głównym założeniem projektu było stworzenie prostych, efektywnych i uniwersalnych narzędzi komunikacji interpersonalnej, które mogą ułatwić uczestnikom rynku pracy sprawne działanie w środowisku wielokulturowym.

Coraz częściej absolwenci szkół ponadpodstawowych poszukują zatrudnienia za granicą, gdzie spotykają się zawodowo i prywatnie z inną kulturą. Nabywanie kompetencji interkulturowych – umiejętność zrozumienia innej kultury, tolerancja i bezkonfliktowe kontaktowanie się z przedstawicielami różnych grup etnicznych, radzenie sobie w nowym środowisku pracy – to obok umiejętności zawodowych i społecznych, gwarancja sukcesu w pracy za granicą.

Przedstawiciele firmy UP educatie z Holten podczas spotkania roboczego w Polsce zwiedzili nowocześnie wyposażone pracownie szkoły, które zrobiły na nich duże wrażenie. Kadra kierownicza naszej szkoły udała się do Amsterdamu z rewizytą, w czasie której poznawała holenderski system edukacji oraz specyfikę rynku pracy i wymagania stawiane zagranicznym pracownikom przez pracodawców, np. obowiązkowy egzamin ze znajomości zasad bhp oraz języka niderlandzkiego.

Poprzez udział w projekcie – zarówno nauczyciele, jak i uczniowie – utwierdzili się w przekonaniu, że podniesienie kompetencji językowych i dążenie do wielojęzyczności jest niezbędnym wymogiem na współczesnym rynku pracy. A poszerzenie światopoglądu, rozwijanie postawy tolerancji i otwartości wobec innych narodów sprzyja umiejętności pracy w zespołach międzynarodowych.

Dylematy wielokulturowości w ZSOiZ Siemianowice Śląskie / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również