Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Grupa SPEED w śląskiej policji. Zajmie się piratami drogowymi

  • Dodano: 2019-07-24 08:30, aktualizacja: 2019-07-24 08:43

Komenda Główna Policji zdecydowała, że w każdej komendzie wojewódzkiej stworzona zostanie grupa SPEED, na wzór tej jaka działa w komendzie stołecznej. Od środy będzie taka działać m.in. w śląskiej drogówce, a policjanci w superszybkich radiowozach będą ścigać piratów drogowych.

Śląscy policjanci w superszybkich radiowozach

Grupa SPEED zajmie się ujawnianiem wykroczeń, która najbardziej wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, takich jak: nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa czy nieprawidłowe zachowania w okolicach przejść dla pieszych. Policjanci z tej grupy do dyspozycji mają m.in. najnowsze BMW z serii 3 Gran Turismo. Dwa takie nieoznakowane radiowozy będą pilnowały bezpieczeństwa na autostradzie A4. Do policji trafią także oznakowane radiowozy BMW.

- Ci policjanci przy użyciu wideorejestratorów wykroczeń, przy użyciu motocykli – również z wideorejestratorami wykroczeń – przy użyciu laserowych mierników prędkości z wizualizacją obrazu, będą się skupiać na tych, którzy wierzą, że to jest zabawa w kotka i myszkę z policjantem. Tu idzie walka o życie, a my z tym sprzętem i tymi ludźmi przekonamy piratów drogowych, że to nie jest zabawa – tłumaczył podinsp. Rafał Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Dzięki działaniom grupy SPEED odebrano już 2,4 tys. praw jazdy

Pierwsza grupa SPEED powstała w stołecznym wydziale ruchu drogowego w listopadzie 2018 roku, by ograniczyć agresywne zachowania kierowców. Obok funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego działają w niej także policjanci z wydziału kryminalnego i wydziału do walki z cyberprzestępczością. Są także przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania narkotyków.

- Taktyką pracy zespołu SPEED jest ciągła zmiana taktyki pracy. Nie można powiedzieć, że policjanci pracują w tym, czy innym miejscu. Oni po prostu są wszędzie, są tam gdzie są potrzebni – podkreślił mł. insp. Piotr Jakubczak z Komendy Stołecznej Policji.

Od początku jej funkcjonowania policjanci stołecznego zespołu SPEED ujawnili ponad 12 tys. wykroczeń, z czego ponad 11 tys. dotyczyło przekroczeń prędkości. Dzięki tym działaniom odebrano 2,4 tys. praw jazdy za przekroczenie prędkości. 

Google NewsSubskrybuj Siemianowice.net.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również