Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Kajetan Duszyński: kolejny Siemianowiczanin na olimpijskiej arenie

  • Dodano: 2021-07-30 07:00, aktualizacja: 2021-07-29 22:33

Powoli zbliżamy się do startu na igrzyskach olimpijskich w Tokio "królowej sportu" – lekkoatletyki. O zwycięstwo zawalczy siemianowiczanin - Kajetan Duszyński.

Już w szkole podstawowej zdecydowanie przejawiał predyspozycje sportowe

Był mocnym punktem reprezentacji SP 13 w miejskich imprezach sportowych. Swoje zainteresowania rozwijał w chorzowskim gimnazjum Zespołu Szkół Sportowych. Naukę w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie kontynuował uprawiając lekkoatletykę w AKS Chorzów pod okiem trenera Krzysztofa Podchula. Swój kontakt z lekkoatletyką rozpoczynał od biegów na niskich płotkach, jednak po pewnym czasie zdecydował się na płaskie 400 m i tej konkurencji jest wierny do dziś. Świetne warunki fizyczne i sportowy charakter, który jest przekazywany w jego rodzinie przez pokolenia, pozwoliły na systematyczne postępy. Poprawiając z roku na rok swoje rekordy życiowe szybko awansował do kadry narodowej juniorów. Nigdy jednak nie zapominał, że to nauka właśnie zapewni mu przyszłość. Po rozpoczęciu studiów na Politechnice Śląskiej w kilka miesięcy przeniósł się do Łodzi. Tam rozpoczął naukę na Wydziale Biotechnologii Politechniki Łódzkiej. Duży wpływ na tą decyzję miał fakt, iż trener Krzysztof Węglarski, który prowadził Kajetana w kadrze juniorów pracował właśnie w tym mieście. Łącząc uprawianie sportu na wysokim poziomie ze studiami, które ukończył z wynikiem bardzo dobrym zadomowił się na stałe w reprezentacji Polski. Kontynuując studia doktoranckie na tej samej uczelni w dalszym ciągu należy do najlepszych zawodników w kraju w swojej koronnej konkurencji 400 m.

Kajetan Duszyński do tej pory reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Świata Juniorów w Eugene (USA), Uniwersjadzie w Tajpej (Tajwan), Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tallinie (Estonia) i Bydgoszczy oraz jako senior w Mistrzostwach Europy w Berlinie (Niemcy) i World Ahtletic Relays w Chorzowie.

Szczerze mówiąc, Kajetan należy do tej grupy sportowców, których fakt przesunięcia igrzysk o rok z powodu pandemii koronawirusa ucieszył. Sezon 2020 spisał całkowicie na straty. Kontuzje nie pozwalały mu na osiąganie rezultatów dających szanse na udział w święcie sportu jakim są igrzyska olimpijskie. Po dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym nadzieja na lepsze wyniki wróciła. O rosnącej formie mogliśmy się już przekonać po zdobyciu przez niego mistrzostwa Polski na hali. W Toruniu w marcu pobił również rekord życiowy pod dachem – 46.85 sek. Tak naprawdę był to dopiero zwiastun prawdziwie olimpijskiej formy. W czerwcu trzykrotnie Kajetan pobiegł 400 m poniżej 46 sekund. Wtedy to w Poznaniu, zdobył po raz pierwszy indywidualne mistrzostwo Polski w biegu na 400m w gronie seniorów, a dodatkowo w jednym ze swoich biegów ustanowił życiówkę na poziomie 45.51 sek.

Co prawda Kajetan nie będzie startował w Tokio w biegu indywidualnym ale za to liczymy na udział siemianowiczanina w sztafetach. Po raz pierwszy w programie igrzysk odbędą się trzy sztafety na dystansie 4 x 400 m - mieszana, mężczyzn i kobiet. W pierwszych dwóch mamy szansę zobaczyć Kajetana Duszyńskiego. Okazja na sprawdzenie formy naszych reprezentantów w walce o olimpijski finał – piątek (30 lipca) godzina 13.00. Wtedy to właśnie wystartują eliminacje sztafety mieszanej. Wygląda na to, iż Kajetan będzie jej mocnym ogniwem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również