Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Kolejne groby siemianowickich powstańców odrestaurowane!

  • Dodano: 2019-10-07 13:00

4.10 podpisano protokół odbioru z robót renowacyjnych, którymi poddane zostały kolejne groby Powstańców Śląskich.

Tym samym siemianowiccy bohaterowie: Teodor Nietsche, Paweł Cebulski oraz Władysław Kozielski, którzy polegli w trakcie II Powstania Śląskiego, spoczywają w godnych ich pamięci mogiłach.

W 2019 r. Wojewoda Śląski przyznał miastu, dzięki staraniom Wydziału Gospodarki Komunalnej, dotację na remont grobu wojennego, bo tak się te mogiły nazywają, trzech Powstańców Śląskich. Są one usytuowane na cmentarzu parafii pw. Michała Archanioła (Michałkowice).

Prace zakładały wykonanie trzech oddzielnych nagrobków z jasnego granitu wraz z utwardzeniem terenów przyległych do grobów wojennych i utwardzeniem alejek pomiędzy poszczególnymi nagrobkami, usytuowanych w bliskiej odległości od siebie - mówi Magdalena Spychalska w Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Takie rozwiązania gwarantuje przede wszystkim to, że wykonując prac porządkowe na grobach nie będzie zachodziła konieczność wchodzenia na nowo wyremontowane nagrobki - dodaje.

Zarówno materiał z jakiego zostałyby wykonane nagrobki, jak i rozwiązania techniczne (wykonanie 3 niezależnych nagrobków) gwarantują trwałość i estetykę oraz łatwość utrzymania nagrobków w czystości. Warto wspomnieć, że przed remontem skontrolowano stan mogiły. Nie był on w najlepszej kondycji. Przede wszystkim były spękania, a także rozchodziła się "rama" grobu. Powodem tego stanu były przede wszystkim działania atmosferyczne ale również - w dużej mierze - poprzez działania mikroflory.

Wszystkie prace podjęte w ramach umowy zaowocowały kompleksową renowacją obiektu, przy jednoczesnym przywróceniu właściwości reprezentacyjnych grobu wojennego - mówi Magdalena Spychalska. - Do rezultatów niemierzalnych można zaliczyć zapoznanie mieszkańców Gminy Siemianowice Śląskie z historią oraz wzbudzenie w nich szacunku do posiadanego dziedzictwa kulturowo-historycznego - dodaje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również