Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Kwalifikacja wojskowa w Siemianowicach Śląskich. Sprawdź szczegóły!

  • Dodano: 2023-06-01 07:30, aktualizacja: 2023-05-31 21:59

26 maja br. rozpoczęła się w Siemianowicach Śląskich kwalifikacja wojskowa, czyli procedura wprowadzenia danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej.

Obowiązek stawienia się przed wojskową komisją weryfikującą predyspozycje kandydatów na żołnierzy dotyczy tych, którzy zgłosili się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

– Głównie wzywani są wszyscy dziewiętnastolatkowie, czyli rocznik 2004, osoby starsze, które z różnych powodów nie dopełniły tego obowiązku oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej – mówi Izabela Pesel, Zastępca Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich. – Mile widziane są studentki i absolwentki uczelni medycznych, weterynaryjnych czy psychologicznych – dodaje.

Lekarz, który bada przyszłych żołnierzy orzeka ich przydatność do służby nadając odpowiednią kategorię, czyli A, B, D, E.*

Nowością w tym roku są badania psychologiczne

Kandydat na żołnierza musi wypełnić ankietę, po czym lekarz-psycholog przeprowadza z nim wywiad.

– Kolejnym nowym elementem tegorocznej komisji kwalifikacyjnej jest to, że nie są wydawane książeczki wojskowe – mówi Izabela Pesel. – W zamian osoby, które stają przed komisją, otrzymują zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej – dodaje.

Ostatnim elementem, który zadebiutował w tym roku jest – po nadaniu stopnia wojskowego szeregowego – przeniesienie do tzw. rezerwy pasywnej**.

* Kategorie wojskowe:

  • A – zdolny do czynnej służby wojskowej
  • B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
  • D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
  • E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny

** rezerwa pasywna

Pasywną rezerwę tworzą osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej. Ponadto nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia.

Kwalifikacja wojskowa w Siemianowicach Śląskich. Sprawdź szczegóły! / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również