Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Lech Wałęsa, Prezydent RP na lekcji w siemianowickiej Matei

  • Dodano: 2021-03-29 06:30, aktualizacja: 2021-03-27 21:06

Wszyscy tęsknimy za powrotem do szkół. Lekcje online mają jednak swoje zalety. Dostrzegli je Oliwia De Vito i Daniel Krzyżaniak z klasy 3cl II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich.

Zaproponowali bowiem zapraszanie parlamentarzystów na lekcje wiedzy o społeczeństwie

Na początku marca ich zaproszenie przyjęła posłanka Monika Rosa (KO), a z pomocą Jakuba Skowrona (3al) udało się zaprosić na lekcję w Matei posła Artura Dziambora (Konfederacja). Jeszcze przed pandemią uczniowie II LO mieli okazję zwiedzić Sejm na żywo i spotkać się z posłem Michałem Wójcikiem (SP). 

Niezwykle miłym zaskoczeniem stało się przyjęcie naszego zaproszenia przez Laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Prezydenta Lecha Wałęsę

Dnia 26 marca 2021 r., o godzinie 10.00 rozpoczęło się spotkanie online, w którym wzięli udział nauczyciele i uczniowie Matei, absolwenci związani ze Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół II LO, a także reprezentanci uczniów siemianowickich szkół podstawowych. Prezydent Wałęsa, mimo przejścia niedawno ciężkiej operacji w szpitalu, wykazał się charakterystyczną dla siebie energią. Pierwsze pytania uczniów koncentrowały się wokół dzieciństwa, zainteresowań i cech charakteru Prezydenta. Potem rozmowa dotyczyła kwestii związanych z opozycyjną działalnością byłego Przewodniczącego NSZZ "Solidarność”.

Nie zabrakło oczywiście pytań dotyczących trudnych początków III RP oraz obecnej aktywności Lecha Wałęsy. Prezydent skierował mocne przesłanie do młodzieży nawołując do aktywności publicznej. Nie opowiedział się wyraźnie po żadnej ze stron aktualnych sporów, ale uświadamiał znaczenie debaty publicznej w kształtowaniu poglądów i zapraszał młodzież do wyrażania własnego zdania. "Jeśli Wam się zechce chcieć, to będziemy piękną Polskę mieć” - podsumował słynny przewodniczący NSZZ “Solidarność”. Na koniec siemianowicka młodzież zaskoczyła Prezydenta pokazując pytania z arkuszy maturalnych, w których pojawiał się nasz gość. Prezydent zdał bezbłędnie.

Spotkanie zakończono, życzeniami zdrowia dla noblisty

To była niesamowita lekcja, podczas której postać znana młodzieży z podręczników szkolnych zagościła w wirtualnej przestrzeni II LO (mało prawdopodobne, że takie spotkanie udałoby się zorganizować na żywo).  Wkrótce kolejne spotkania ze znanymi politykami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również