Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Moc atrakcji w Wiśle oraz Pszczynie – trzeci turnus półkolonii w DK „Chemik”

  • Dodano: 2023-08-14 13:30

Podczas minionego 3 turnusu dzieci spędzające tegoroczne wakacje w DK ,,Chemik” odwiedziły Park Tradycji oraz Miejski basen kryty. Korzystały również z obiektów sportowo rekreacyjnych Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle 

Główną atrakcją tego turnusu były wycieczki do Wisły oraz Pszczyny. Tydzień Kultury Beskidzkiej to tradycyjna wycieczka do Wisły półkolonistów z DK ,,Chemik”. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego, które mieści się w budynku dawnej karczmy usytuowanej w samym centrum Wisły. Dzieci dowiedziały się jak dawniej żyło się w tym regionie, co się jadło, jak się ubierano i co uprawiało. Na Ryku w samym Centrum Wisły odbywały się występy zespołów, które przyjechały na Tydzień Kultury Beskidzkiej. Był również czas na zakup pamiątek, jak i regionalnych przysmaków.

Z wizytą w Pszczynie 

W Pszczynie zaraz po przyjeździe uczestnicy zwiedzili Skansen, gdzie podczas oprowadzania po najskrytszych zakamarkach tego obiektu, wiele ciekawostek i historii związanych z tym miejscem opowiedziała Pani Przewodnik. Na blisko dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Najstarszym zabytkiem jest spichlerz dworski z Czechowic (1784 r.). Prawdziwą atrakcją jest również stodoła ośmioboczna z Kryr (XVIII w.), chałupa z Grzawy (1831 r.), kuźnia z Goczałkowic (XIX w.) i młyn wodny z Bojszów, w którym dzisiaj mieszczą się sale wystawowe. Skansen posiada wysoką wartość kulturalną, historyczną i etnograficzną. Zaliczany jest do unikalnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego.

Po zwiedzaniu wycieczka ruszyła do samego centrum Pszczyny – na Rynku Miejskim, można było podziwiać okoliczne zabudowania, zjeść pyszne lody oraz inne przysmaki i napoje.


Źródło: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również