Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Mówiąc głośno o przemocy. Debata „Stop przemocy - przemoc domowa".

  • Dodano: 2023-12-19 10:00

We wtorek odbyła się debata "Stop przemocy-przemoc domowa", której organizatorami byli Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Była to kontynuacja ubiegłorocznej debaty o tej samej problematyce. Przez ten czas zmianie uległy przepisy prawa, co przełożyło się również na zmiany organizacyjne w Zespole Interdyscyplinarnym i wykonywane procedury. Zaproszeni prelegenci z różnych perspektyw ukazali przemoc domową i sposoby na walkę z nią.

Istota świadomości

Celem debaty "Stop przemocy- przemoc domowa", która odbyła się we wtorek w budynku należącym do MOPS przy ul. Wróblewskiego 10, było zwrócenie uwagi na problematykę przemocy w rodzinie i uświadomienie ich ofiarom, że w naszym mieście funkcjonuje szereg instytucji, które niosą im wparcie i pomoc, a umocowania prawne stoją po ich stronie. Z drugiej strony ważnym aspektem tejże debaty było skłonienie świadków przemocy domowej do reagowania, niepozostawania obojętnym i rozpoznawania typowych symptomów związku przemocowego czy takiej relacji.  Pamiętać musimy, że przemoc domowa nie występuje jedynie na płaszczyźnie mąż-żona, partner-partnerka, ale także rodzic-małoletni czy rodzic-pełnoletnie dziecko. Debata miała także pomóc ofiarom w uwolnieniu się od swojego oprawcy i nakierować, jakie mogą poczynić ku temu kroki. Nawet jeśli nie zdecydują się na to teraz, ważne jest by pamiętały, że muszą skrupulatnie zbierać dowody, ponieważ bez nich bardzo trudno będzie udowodnić przemoc, która dzieje się w 4 ścianach.

Uczestnicy zostali powitani przez prowadzących debatę - oficera prasowego nadkom. Tatianę Lukoszek oraz profilaktyka mł. asp. Arkadiusza Lasyka. Gości przywitała także Pełnomocnik ds. aktywizacji społecznej Marta Suchanek-Bijak oraz były komendant siemianowickich stróżów prawa w stanie spoczynku podinsp. Michał Szynol, obecnie reprezentujący Koło nr 31 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Siemianowicach Śląskich.

Była ofiara przemocy daje nadzieję

Pierwszym prelegentem była ofiara przemocy domowej oraz założycielka stowarzyszenia "Upadły Anioł powstał" Pani Anna Kuberek. Jej doświadczenia z jednej strony pokazały brutalność sprawcy i piekło w jakim żyła cała rodzina, a z drugiej są nadzieją dla innych, że można uwolnić się od oprawcy i ułożyć swoje życie od nowa. Następny prelegent, którym była Przewodnicząca Zespołu ds. Przemocy Domowej Pani Katarzyna Farat omówiła zmiany, jakie zaszły w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej, wyodrębnienie zadań w procedurze Niebieskiej Karty pomiędzy pracownikami socjalnymi a policjantami, zadania Zespołu Interdyscyplinarnego oraz jego nowy skład. Była również mowa o działaniach profilaktycznych w ramach projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej "Siemianowice przeciw przemocy".

Możesz odzyskać poczucie bezpieczeństwa

Dopełnieniem tej wypowiedzi była prezentacja przygotowana przez psycholożkę Ośrodka Interwencji Kryzysowej Panią Joannę Maj o oferowanej pomocy i wsparciu osobom doznającym przemocy domowej w odzyskiwaniu poczucia bezpieczeństwa. Kolejnym prelegentem był dzielnicowy mł.asp. Artur Niedzielski, który przedstawił procedury Niebieskiej Karty oraz nakazy i zakazy stosowane prewencyjnie przez Policję. Następnie był czas na rozmowy z uczestnikami debaty. Każdy otrzymał ulotki, w których były zawarte informacje, między innymi gdzie można znaleźć pomoc, jeśli doświadcza się przemocy. Na sali zaprezentowano prace plastyczne nadesłane w ramach konkursu pn. "Źródłem mojej mocy- dom bez przemocy", który skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Siemianowic Śląskich.

fot. KMP Siemianowice Śl.

fot. KMP Siemianowice Śl.

Nie jesteś sam!

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej znajdującym się w Siemianowicach Śląskich przy ulicy Fitznerów 3 można między innymi skorzystać z grupy wsparcia dla osób doznających przemocy, która odbywa się w każdą środę w godzinach od 16.00-18.00. Spotkania te mają charakter wsparciowo-psychoedukacyjny, są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

Mówiąc głośno o przemocy. Debata „Stop przemocy - przemoc domowa".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również