Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Muzeum Śląskie zaprasza seniorów

  • Dodano: 2021-09-21 07:00, aktualizacja: 2021-09-20 22:19

Muzeum Śląskie zaprasza seniorów na zajęcia Muzealnego Uniwersytetu Seniora.

W tym semestrze proponowane są cztery cykle: Teatr Konesera, Kurs Technik Artystycznych, Muzeum Konesera i Oprowadzania dla seniora.

23 września godz. 11.00 w ramach Muzealnego Uniwersytetu, dostępna będzie wystawa "Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki".

Zapisy

"Twórczość Ociepki budzi często skrajne emocje wśród teoretyków i historyków sztuki – dla jednych bywa przejawem kiczu, braku umiejętności technicznych i świadomości rozwiązań formalnych, dla drugich jest urocza (o ile można mówić o takiej kategorii w sztuce), bezpretensjonalna i przede wszystkim szczera, gdyż nieobciążona niczym, co może ograniczać swobodę twórczą wykształconego artysty.

Ociepka fascynuje – być może główną tego przyczyną są jego zainteresowania ezoteryczne, być może wiele narosłych wokół jego osoby mitów, do funkcjonowania których zapewne przyczynił się wspaniały film Lecha Majewskiego „Angelus”, będący poetycką, a zatem swobodnie powiązaną z faktami opowieścią o kręgu malarzy z Nikiszowca.

Wystawa jest głosem w dyskusji o malarzu i jego twórczości, o recepcji i wpływie malarstwa Ociepki na polską kulturę i  jego miejscu w historii sztuki polskiej." - czytamy na stronie muzeum.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również