Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Niech żyje Indu-bal. Wyjątkowa edycja Industriady. Sprawdź program

  • Dodano: 2019-05-13 12:45

Święto Szlaku Zabytków Techniki obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny. Przemysłowe historie połączą nas ponownie 8 czerwca.


W tym roku wspólne świętowanie potrwa dłużej, bo trzy dni i rozpocznie się 7 czerwca tradycyjnym rozruchem maszyn, a zakończy 9 czerwca „Niedzielą u przemysłowca”.

Znamy szczegóły związane z programem

Podczas konferencji zapowiadającej tegoroczną odsłonę Industriady przedstawiono szczegóły związane z programem tych wydarzeń. W konferencji uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Już 10 lat możemy zwiedzać, eksperymentować i poznawać industrialną historię naszego regionu, dzięki obiektom biorącym udział w Industriadzie. Nie byłoby to możliwe bez koordynacji i wsparcia Samorządu Województwa Śląskiego. Konsekwentnie i aktywnie działamy, zarówno na rzecz upowszechniania dziedzictwa industrialnego, jak i adaptacji zabytków techniki do nowych funkcji – przekonuje Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

Wiemy już, że tegoroczna Industriada odbędzie się 8 czerwca w 44 lokalizacjach w 27 miejscowościach województwa, w tym w 3 obiektach zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej, Śluzie Rudziniec na Kanale Gliwickim oraz na terenie osiedla patronackiego Huty Silesia w Rybniku. Do obchodów dołączy także 7 obiektów pałacowych, które przyjmą gości podczas „Niedzieli u przemysłowca”, a są nimi: Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, Pałac w Nakle Śląskim, Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Pałac Kawalera w Świerklańcu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Dziękuję organizatorom za konsekwencję w promocji naszego dziedzictwa przemysłowego, ale i zmian, które przechodziło na przestrzeni kolejnych pokoleń. To inspiruje, by zainteresować się naszą tożsamością, tradycją. Nie da się opowiadać o tej ziemi, nie pokazując naszego dorobku historycznego. Trzeba wracać do korzeni, bo to nas identyfikuje i pokazuje, jaki wpływ rozwój przemysłu wywarł na nasze życie – mówił w trakcie spotkania wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Oficjalne otwarcie odbędzie się w tym roku w Starej Fabryce, oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, która tego dnia przemieni się w zadziwiającą fabrykę ruchu i barw. Piątkowy wieczór w ramach tradycyjnego rozruchu maszyn będzie można spędzić podczas imprez organizowanych przez Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu, Browar Zamkowy w Cieszynie, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Galerię Szyb Wilson w Katowicach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Park Tradycji w Siemianowicach Śląski oraz Szyb Maciej w Zabrzu.

9 czerwca, podczas „Niedzieli u przemysłowca”, swoje drzwi otworzy odwiedzającym aż 7 obiektów pałacowych związanych z historią industrializacji. Będzie można je zwiedzać z przewodnikiem lub samemu przechadzać się po pałacowych korytarzach. Nie zabraknie pokazów dawnych strojów, tańców czy dworskich zwyczajów. Pasjonaci muzyki będą mogli posłuchać różnych gatunków w wyjątkowych wnętrzach magnackich rezydencji. Dla osób, które potrzebują kreatywnego działania zaplanowano warsztaty, gry i zabawy. Do tego projekcje filmowe, wystawy lub plenery malarskie.

Pełny program Industriady poznamy 23 maja

Jednak już teraz wiemy, że finał festiwalu odbędzie się 8 czerwca o godz. 21.30 na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Specjalnie na ten dzień przygotowano wyjątkowe widowisko multimedialne z muzyką na żywo. Tylko podczas finału święta Szlaku Zabytków Techniki uruchomiona zostanie muzyczno-optyczna maszyneria wieży wyciągowej szybu Warszawa. W produkcji energii pomoże Maciej Obara, kompozytor napisanego specjalnie na ten wieczór utworu, Nikola Kołodziejczyk, czuwający nad procesem jej wytwarzania, zespół Pasimito i Orkiestra Dęta Silenzio z Woli.

Wspieramy Industriadę, to bardzo dobra marka. Dziesiąta edycja będzie wyjątkowa, tylko w ubiegłym roku święto Szlaku Zabytków Techniki odwiedziło sto tysięcy osób, to pokazuje rozmach i potencjał tego wydarzenia. Cieszę się, że będziemy mogli wspólnie świętować ten jubileusz, chcemy pokazywać ciekawe miejsca w regionie i zaprosić naszych mieszkańców i odwiedzających, do wspólnej zabawy w industrialnych obiektach – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Podczas dziewięciu dotychczasowych edycji Industriady bawiło się niemal 650 tysięcy osób, uczestnicząc w ponad 3 tysiącach różnorodnych wydarzeń. W tym czasie święto Szlaku Zabytków Techniki zdobyło Złoty Certyfikat za najlepszy produkt turystyczny 2016 roku przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną. Rok później Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, znajdujące się na szlaku, trafiły na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a sam Szlak powiększył się z 36 do 42 obiektów. Tylko w ubiegłym roku z jego oferty skorzystało 1,2 mln osób.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na industriada.pl

Więcej o rozruchu maszyn, finale i "niedzieli u przemysłowca"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również