Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Odpady wielkogabarytowe. Co odbiera się z nieruchomości?

  • Dodano: 2023-02-07 07:00, aktualizacja: 2023-02-07 10:17

W ramach uiszczanej opłaty za odpady komunalne oferuje się odbiór odpadów wielkogabarytowych z nieruchomości zamieszkałych.

Jednak bardzo często zdarzają się niedomówienia z definicją pojęcia odpad wielkogabarytowy. W związku z tym Wydział Gospodarki Komunalnej pragnie wyjaśnić mieszkańcom miasta Siemianowice Śląskie co zakwalifikuje się do odbioru. Bardzo często myślmy, iż każdy „duży” odpad to wielkogabaryt, jednak są takie przedmioty, które nie zostaną odebrane przez firmę obsługującą miasto, ponieważ są odpadami które wymagają szczególnego sposobu ich zagospodarowania oraz utylizacji .

Co jest wielkogabarytem?

To odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych, które ze względu na duże rozmiary nie mieszczą się w standardowych pojemnikach i workach na śmieci. W poniższej w tabeli przedstawiamy odpady, które zostaną odebrane oraz najczęściej popełniane błędy.

JEST NIE JEST

łóżko, wersalka, sofa, stół, krzesła, biurko, regał, fotel, materac, dywan, wykładzina, karnisz, drzwi, meble ogrodowe, duże donice (nie ceramika), zabawki dużych rozmiarów, płyty meblowe, listwy (nie wkładać do pojemników/dzwonów!) duży sprzęt sportowy, wózek dziecięcy, fotelik oraz rower plastikowe drzwi kabiny prysznicowej, wanienki z tworzywa sztucznego lub metalu tylko ramy lustra (stłuczone lustro- odpad zmieszany) choinki sztuczne wanna panele, parkiet deski podłogowe.

Odpad remontowo – budowlany taki jak gruz, tapety, płytki, muszle sedesowe, umywalki ceramiczne, okna, kafelki– czyli prawie wszystko, co pozostaje po remoncie! styropian – odpad zmieszany, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny np. lodówki, pralki, telewizory, monitory, odkurzacze, żelazka, czajniki, wiertarki, piły, maszyny do szycia, kosiarki, zużyte baterie i akumulatory, zużyte opony (samochodowe, motocyklowe, rowerowe itd.) odpad niebezpieczny – taki jak farby, lakiery, chemikalia – a także opakowania po tych produktach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również