Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Ogłoszono Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii 2023. Wygrała szkoła z Siemianowic Śląskich!

 • Dodano: 2023-04-27 11:00

Fundacja "Zwolnieni z Teorii" ogłosiła wyniki ogólnopolskiego Rankingu Szkół 2023, w którym wyróżniono 411 szkół z całego kraju, a tym 64 ze Śląska. Na pierwszym miejscu znalazło się liceum z Siemianowic Śląskich. Wyróżnione zostały też szkoły z Katowic, Rudy Śląskiej, Bytomia i Bielsko-Białej. 

Ranking szkół "Zwolnienie z Teorii" 

W piątek 21 kwietnia Fundacja "Zwolnieni z Teorii" ogłosiła tegoroczny ranking szkół ponadpodstawowych. W czołówce rankingu ogólnopolskiego wyróżniono też szkoły ze Szczecina, Warszawy i Lubina. Łącznie wyróżniono 411 szkół z całej Polski, a w tym 64 z województwa śląskiego. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazło się  III Liceum Ogólnokształcące - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "Meritum" im. Piotra Kołodzieja z Siemianowic Śląskich.  

Ranking szkół Fundacji „Zwolnieni z Teorii” klasyfikuje szkoły nie według wyników matur, ale na podstawie realnych osiągnięć i zaangażowania szkół we wspieranie rozwoju uczniów kształtujących kompetencje przyszłości - tzw. 4K, czyli krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja i kooperacja. Jak podkreślają organizatorzy rankingu, umiejętności te są niezbędne do budowania dobrostanu psychicznego młodzieży i budowania w nich sprawczości. 

– Z rozmów z uczniami wynika, że wiele szkół koncentruje się głównie na nauczaniu i wynikach maturalnych. Niestety, stara metoda „zakuj, zdaj i zapomnij” nadal funkcjonuje. Szkoły wyróżnione w rankingu Zwolnionych z Teorii szukają nowej drogi. Dzięki działaniu społecznemu młodzież z tych szkół nie tylko wzmacnia siebie, ale też uczy się reagować na szybko zmieniający świat i z łatwością odnajdzie się na rynku pracy – powiedział Marcin Bruszewski, wiceprezes fundacji Zwolnieni z Teorii.

Śląskie szkoły w czołówce rankingu

W tegorocznym rankingu wyróżniono 64 szkoły z województwa śląskiego. Najlepiej ocenione zostało III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „MERITUM” w Siemianowicach Śląskich (1 miejsce w rankingu ogólnopolskim), IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Maczka w Katowicach (15 miejsce) oraz VIII Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej w Bielsku-Białej (19 miejsce). Łącznie prawie 960 finalistów z naszego województwa pracowało w zespołach realizując własne projekty społeczne.

– Z dumą spoglądam na uczniów klas starszych, którzy w pełni samodzielnie realizowali swoje projekty, podejmowali ciekawe zadania, stawali na wysokości zadania. Młodzież rozumie, że realizując projekty, buduje swoje doświadczenia, stawia pierwsze kroki na rynku pracy, wie, że olimpiada naprawdę ma sens – mówi Barbara Niemiec-Falkus z LO w Zespole Szkół MERITUM w Siemianowicach Śląskich. Jak mówi, w tym roku trzy zespoły w jej szkole uczniów z Ukrainy z powodzeniem zrealizowały swoje projekty, co stanowi wielki powód do dumy. – Mądre wspieranie uczniów zawsze jest wyzwaniem. Bardzo ważne jest, żeby być obok i pomóc wtedy, gdy jest to konieczne, służyć radą, ale nie wyręczać w działaniu. Proponować, nie narzucać. Obserwować i dać swobodę działania, nawet jeśli coś może nie wyjść. Projekty uczą pokory. Nie zawsze plany można zrealizować w 100%, czasem trzeba je zmodyfikować, czasem wyciągnąć wnioski na podstawie popełnionych błędów. Ważne, by nauczyciel na to wszystko "pozwolił", nie narzucał swoich rozwiązań. Jeśli ktoś potrafi w ten sposób postępować, wspieranie nie będzie trudne – dodaje Barbara Niemiec-Falkus.

Top 10 szkół w województwie śląskim

 1. Siemianowice Śląskie - III Liceum Ogólnokształcące - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "Meritum" im. Piotra Kołodzieja – w rankingu ogólnopolskim pozycja nr 1.
 2. Katowice - IV Liceum Ogólnokształcące im. Generała Stanisława Maczka – w rankingu ogólnopolskim pozycja nr 15.
 3. Bielsko-Biała - Liceum Ogólnokształcące Nr VIII - Zespół Szkół Medycznych I Ogólnokształcących Im. Hanny Chrzanowskiej  – w rankingu ogólnopolskim pozycja nr 19.
 4. Bytom - I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia – w rankingu ogólnopolskim pozycja nr 30.
 5. Bielsko-Biała - Akademickie Dwujęzyczne Liceum Oxford Secondary School  – w rankingu ogólnopolskim pozycja nr 58.
 6. Racibórz - Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej - Zespół Szkół Ekonomicznych – w rankingu ogólnopolskim pozycja nr 61.
 7. Ruda Śląska - II Liceum Ogólnokształcące Z Oddziałami Dwujęzycznymi Im. Gustawa Morcinka – w rankingu ogólnopolskim pozycja nr 62.
 8. Katowice - Liceum Ogólnokształcące in Altum – w rankingu ogólnopolskim pozycja nr 63.
 9. Rybnik - I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich – w rankingu ogólnopolskim pozycja nr 67.
 10. Tychy - Technikum nr 4 im. Hanny i Kazimierza Wejchertów - Zespół Szkół nr 5 – w rankingu ogólnopolskim pozycja nr 76.

Pełny ranking szkół znajduje się TUTAJ.

Ranking przygotowany został na podstawie wyników uczniów biorących udział od września do kwietnia w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". Młodzież miała za zadanie zorganizowanie projektów społecznych, które mogły poprawić ich otoczenie i życie społeczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również