Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Pierwsze szczepienia przeciw Covid-19 w Siemianowicach Śląskich za nami

 • Dodano: 2021-01-29 07:00, aktualizacja: 2021-01-28 22:31

25 stycznia ruszyły w całym kraju szczepienia pierwszej, najstarszej grupy Polaków tj. osób powyżej 70 roku życia.

Od 15 stycznia w Narodowym Programie Szczepień mogą się rejestrować osoby chętne do zaszczepienia w wieku 80+, a od 22 stycznia osoby powyżej 70 roku życia. Obecnie – zgodnie z deklaracją szefa KPRM Michała Dworczyka – nie ma już wolnych terminów na szczepienia i nie wynika to z możliwości wykonawczych, ale z ilości dostępnych w Polsce dawek szczepionek.

W Siemianowicach Śląskich Narodowym Program Szczepień obsługiwany jest przez 10 placówek zdrowotnych, których adresy podajemy poniżej:

 • Szpital Miejski ul. 1-go Maja 9,
 • CDO Resonica ul. Olimpijska 2,
 • Nefrolux ul. Szpitalna 6,
 • POZ Alfamed ul. Olimpijska 2,
 • POZ Alfamed ul. Powstańców 56,
 • Centrum Medyczne PLUS ul. św. Barbary 23
 • ZLA Michałkowice ul. Kościelna 32, 
 • Poradnia Vita-Medicus ul. Jana Pawła II 1A
 • Centrum Medyczne Familia, ul. Bańgowska 70
 • Centrum Leczenia Oparzeń, ul. Jana Pawła II 2

Z informacji jakie uzyskaliśmy z powyższych punktów, wynika, że w każdej z nich zarejestrowało się do szczepień trzysta lub więcej osób. Z kolei dane pochodzące z ośmiu z nich, wskazują, że w dniach 25 - 27 stycznia zaszczepiło się już siedemset osiem osób. Warto jednak zaznaczyć, że cześć mieszkańców zarejestrowała się do szczepienia w placówkach poza granicami miasta, więc można przyjąć, że liczba zaszczepionych siemianowiczan jest i będzie każdorazowo większa niż wskaże na to lokalna statystyka.

Z danych udostępnionych przez siemianowickie lecznice wynika też, że średnio 75% ich personelu medycznego skorzystało z możliwości szczepień w terminie zerowym. Na dzień dzisiejszy nie ruszyły jeszcze szczepienia nauczycieli i na poziomie gminnym nie jest możliwe określenie, ilu z siemianowickich pedagogów, wyraziło chęć skorzystania ze szczepienia, ponieważ rejestr takich zgłoszeń, prowadzony jest na poziomie centralnym (ogólnopolskim), do czego gmina nie ma wglądu.

W domach opieki nad dorosłymi funkcjonujących w naszym mieście też rozpoczęły się szczepienia. W ich rezultacie w trzech placówkach, zaszczepiono już 111 na 136 osób.

Każde z siemianowickich placówek medycznych są gotowe wykonywać nawet do kilkuset szczepień tygodniowo lecz ze względu na dostępność szczepionki w kraju i całej Europie, założony przez Rząd RP limit, wynosi 30 szczepień tygodniowo na jedną autoryzowaną placówkę.

Zgodnie z przyjętymi założeniami Programu, szczepienia są i będą dobrowolne i bezpłatne. Dotyczy to wszystkich obywateli, we wszystkich grupach wiekowych i zawodowych.

Warto przypomnieć, że w każdym mieście został powołany Gminny Koordynator Szczepień, którego zadaniem - zgodnie z decyzją Wojewody Śląskiego - jest koordynacja transportu
– Osób posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami.
– Osób powyżej 70. roku życia, mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.
W siemianowickim magistracie pełni tę funkcję Pani Beata Łuczak, dostępna w godzinach 8.15-15.15 od poniedziałku do piątku pod numerami telefonu: 32 765 62 99 lub 730 600 506

W sukurs pomocy organizowanej przez urząd miasta przychodzą też organizacje pozarządowe. Pierwszą z nich, która uruchomiła infolinię służącą przyjmowaniu zgłoszeń na bezpłatny transport dla seniorów chcących dojechać na szczepienie jest Stowarzyszenie Samorządowcy. Ich infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 pod numerem telefonu 881 238 400.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.