Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Piłka rowerowa wraca do Siemianowic Śląskich

  • Dodano: 2022-02-07 08:30, aktualizacja: 2022-02-07 08:46

Za miesiąc, w sobotę 5 marca 2022 r., w hali Kompleksu Sportowego "Michał", siemianowickich kibiców czeka nie lada gratka - po ponad pół wieku przerwy do naszego miasta wróci piłka rowerowa.

W ramach obchodów 90-lecia nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "Pszczelnik" oraz Wydział Kultury i Sportu siemianowickiego UM organizują pokazowy mecz piłki rowerowej - na michałkowickim parkiecie zaprezentują się zawodnicy z Czech, w tym Jiri Hrdlicka, dwukrotny mistrz świata (2003, 2008) w tej dyscyplinie sportu, w której kiedyś w Polsce to siemianowickie duety braci Porembów i Skrzypczyków były prawdziwym hegemonem!

Skąd pomysł?

Mało kto wie, że Siemianowice były przez lata "stolicą” tej właśnie dyscypliny sportu w Polsce. Etatowymi mistrzami Polski przed II wojną światową byli bracia Paweł i Walter Porembowie. Po zakończeniu wojny wciąż wiedli prym w kraju, a w czasach kiedy odbywały się ponownie oficjalne mistrzostwa Polski, schedę po starszych kolegach przejęli również Siemianowiczanie – Antoni i Brunon Skrzypczykowie. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych działała w naszym kraju liga piłki rowerowej, lecz w rozgrywkach uczestniczyły prawie wyłącznie drużyny z Górnego Śląska. Na 11 zespołów ligowych – dziesięć pochodziło z Katowic, Chorzowa i Siemianowic, a jeden ze Złotoryi. Niestety w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych Związek Kolarski zaprzestał organizacji oficjalnych mistrzostw Polski, a ta dyscyplina przestała w naszym kraju istnieć.

Nie zaprzestano jej uprawiać w innych krajach, a mistrzostwa świata w piłce rowerowej odbywają się co roku. Obecnie najwyższy poziom reprezentują Niemcy, Austria, Szwajcaria i Czechy. Po nawiązaniu kontaktów z naszymi sąsiadami z południa mecz pokazowy planowaliśmy już od pewnego czasu. Niestety pandemia opóźniła nasze działania.

5 marca 2022 roku w hali Kompleksu Sportowego "Michał" w Siemianowicach Śląskich po 60 latach przerwy w uprawianiu tej dyscypliny, odbędzie się mecz pokazowy piłki rowerowej.

Piłka rowerowa wraca do Siemianowic Śląskich / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również