Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Pływalnia Miejska w Siemianowicach Śląskich - rozpoczął się drugi etap modernizacji

  • Dodano: 2019-01-29 13:15

Rozpoczął się drugi etap modernizacji najstarszej w Polsce, krytej Pływalni Miejskiej, który obejmie m. in. remont elewacji budynku.

Przypomnijmy, że na początku 2018 roku zakończono pierwszą część inwestycji, w ramach której uszczelniono nieckę basenową, wymieniono wentylację, ściany i filary hali basenowej wyłożono płytkami ceramicznymi oraz przeprowadzono renowację zabytkowego świetlika. Na nowo zaaranżowano też wnętrze szatni i wyposażono w nowoczesne szafki, jak również zamontowano nowe kabiny i przebieralnie – wartość realizacji tego zadania wyniosła 1 067 075 zł.

Co objął remont?

Tym razem przyszła kolej na remont elewacji wraz z wykonaniem iluminacji świetlnej, a także wymianę rynien, zniszczonych dachówek, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic, modernizację instalacji c.o. wraz z kotłownią, przebudowę wejścia głównego i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację ogniw fotowoltaicznych oraz wymianę technologii wody basenowej. Prace modernizacyjne potrwają do lipca 2019 roku, a koszt inwestycji oszacowano na 3,6 mln zł. Rewitalizacja Pływalni Miejskiej dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020*.

Historia Pływalni Miejskiej

Budowę zabytkowej Pływalni Miejskiej, zlokalizowanej przy ulicy Śniadeckiego 11 w Siemianowicach Śląskich, rozpoczęto w 1907 roku, zgodnie z planami autorstwa Emila Twardego z Pszczelnika. W następnym roku pływalnia została oddana do użytku mieszkańców. W latach 70. XX w. basen przedłużono do 25 m długości. Na początku lat 90., w związku z transformacją gospodarczą, Huta Jedność będąca właścicielem pływalni nie była w stanie jej utrzymać i musiała ją zamknąć. Obiekt w 1995 roku został przejęty przez gminę Siemianowice Śląskie i uruchomiony po pierwszym remoncie, również w tym samym roku. W 1997 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, pływalnię wpisano do rejestru zabytków ówczesnego województwa katowickiego. Pływalnia jest kolebką polskiego ratownictwa wodnego, a obecnie także siedzibą miejskiego oddziału WOPR.

Uwaga: Na czas prowadzenia prac remontowych Pływalnia Miejska jest nieczynna


* Rewitalizacja Pływalni Miejskiej jest elementem większej całości obejmującej także przyległy Park Hutnik. Cały kompleks został objęty dofinansowaniem z Unii Europejskiej w ramach poddziałania 10.3.1. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych przewidzianych w projekcie pn. „Poprawa infrastruktury zabytkowej Pływalni w Siemianowicach Śląskich wraz z tworzeniem atrakcyjnych przestrzeni miejskich dla rodzin z dziećmi – Park Hutnik” wynosi 6 600 210,00 zł, z czego 85% objęło dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również