Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Policjanci na evencie "Świadomy i Sprawny Senior"

  • Dodano: 2024-05-20 16:15

Ogrom wiedzy i atrakcji czekał na seniorów podczas eventu "Świadomy i Sprawny Senior". Odbył się on na strzelnicy i został zorganizowany przez SEiRP Koło nr 31 w Siemianowicach Śląskich przy współudziale siemianowickiego magistratu, Policji, MOPS-u, WOPR-u, Polskiego Związku Łowieckiego oraz Rosomak S.A. Na stanowiskach profilaktycznych seniorzy zdobywali cenną wiedzę, którą przekazywali im także zaproszeni prelegenci. Wiele emocji wzbudziła możliwość strzelania z broni pod okiem instruktora.

Wspólne działania

Na strzelnicę Polskiego Związku Łowieckiego licznie przybyli seniorzy, dla których zostało tam przygotowane wydarzenie profilaktyczne "Świadomy i Sprawny Senior". Organizatorem tego eventu było Stowarzyszenie Policyjnych Emerytów i Rencistów Koło nr 31 z Siemianowic Śląskich. Włączyli się do niego także: siemianowicki magistrat, Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich, Polski Związek Łowiecki, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Siemianowicach Śląskich oraz Rosomak S.A.

Co się działo?

Na przygotowanych stoiskach profilaktycznych seniorzy mogli zaopatrzyć się w ulotki, Koperty Życia, odblaski oraz wiele innych gadżetów profilaktycznych, a co najważniejsze posłuchać rad policjanta z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Uczestnicy mogli wypróbować, jak widzi osoba mocno pijana lub po zażyciu narkotyków, co odzwierciadlały narko i alkogoogle. Obok ratownicy wodni przekazywali informacje oraz ćwiczyli z seniorami udzielanie pierwszej pomocy. Doskonałym uzupełnieniem tego co działo się na zewnątrz, były przemówienia zaproszonych prelegentów.

Pierwsza rozpoczęła Katarzyna Farat z MOPS-u, która przedstawiła formy przemocy, stosowanej wobec osób starszych i udzieliła wskazówek, gdzie mogą szukać pomocy oraz jakie rozwiązania prawne są stosowane w takich sytuacjach. Następnie głos zabrał Prezes WOPR-u Marek Kuna, który zachęcił do udzielania pierwszej pomocy i omówił, jak ona powinna wyglądać, podkreślając, że najważniejsze zawsze jest własne bezpieczeństwo oraz innych osób. Wykłady zostały uzupełnione przez oficera prasowego siemianowickiej komendy Policji nadkom. Tatianę Lukoszek, która z kolei przedstawiła metody działania oszustów w cyberprzesteni i dała rady, jak nie paść ofiarami przestępców. Z kolei policyjny profilaktyk - mł. asp. Arkadiusz Lasyk, pokazał  i opowiedział, jak prosto jest korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, do czego zachęcił każdego. Przybliżył także działanie aplikacji Moja Komenda, dzięki której można szybko i sprawnie odnaleźć najbliższą jednostkę Policji czy skontaktować się z dzielnicowym.

W tym czasie zaproszeni seniorzy cały czas, pod okiem instruktora, mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z broni palnej. Na najlepszych czekały puchary i upominki, a wszyscy  otrzymali pamiątkowe medale. Organizatorzy zadbali także o poczęstunek, aby uczestnicy eventu mieli siły korzystać z tylu atrakcji.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Siemianowice Śląskie / fot. KMP Siemianowice Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również