Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Pomnik autorstwa Jacka Kicińskiego w Sopocie

  • Dodano: 2020-07-06 22:45

W niedzielę 5 lipca br.przed budynkiem Sopot Centrum w tym nadmorskim kurorcie, odsłonięty został pomnik wybitnego męża stanu Władysława Bartoszewskiego. Jego autorem jest siemianowicki artysta Jacek Kiciński, twórca wzniesionego w Warszawie, innego pomnika upamiętniającego niezwykłego patriotę - rotmistrza Witolda Pileckiego.

Dzieje rzeźbiarskiej realizacji, która stanęła w Sopocie były burzliwe. Wybrana przez jurorów konkursu koncepcja została na ich prośbę zmieniona – znikła charakterystyczna dla siemianowickiego artysty architektoniczno-rzeźbiarska stylistyka i pomnik ostatecznie nabrał  formy bardziej tradycyjnej – będącej wizerunkiem całej postaci polityka. To wywołało  rozgoryczenie autora innego, konkursowego projektu, który w odróżnieniu od J. Kicińskiego proponował właśnie pomnik w kształcie całej sylwetki. Spowodowało to nagłośnione medialnie zamieszanie, ale tak, czy inaczej, jurorzy wybrali kunszt siemianowickiego mistrza, którego druga wersja pomnika spotkała się z całkowitą akceptacją nie tylko komisji konkursowej, ale i rodziny W. Bartoszewskiego, sugerującej właśnie pewne zmiany wcześniejszej koncepcji.

Kolejne, piękne dzieło twórcy z naszego miasta znalazło się więc w panteonie sławiącym wielkich Polaków, co bez wątpienia napawa siemianowiczan dumą.

Pomnik autorstwa Jacka Kicińskiego w Sopocie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również