Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Powstanie nowa walcownia

  • Dodano: 2022-03-18 07:00, aktualizacja: 2022-03-17 21:00

Kolejny inwestor wybrał Siemianowice Śląskie na miejsce swojego biznesu. Mowa tu o firmie Cognor Holding S.A. z siedzibą w Poraju, która w lutym bieżącego roku wygrała ogłoszony przez Towarzystwo Finansowe Silesia przetarg na sprzedaż nieruchomości w Siemianowicach Śląskich.

Obszar po Walcowni Rur "Jedność” o powierzchni 21 hektarów zakupiono za ponad 61,5 mln zł.
Inwestor zapowiada kontynuację przemysłowych tradycji dla siemianowickiego terenu. W ciągu dwóch lat spółka Cognor zamierza uruchomić nowoczesny zakład walcowniczy z linią produkcyjną do wytwarzania prętów gorącowalcowanych.

– Cieszę się, że udało nam się wygrać ten przetarg – mówi Przemysław Sztuczkowski, prezes zarządu Cognor Holding S.A. Siemianowice Śląskie to miasto o hutniczych tradycjach sięgających 200 lat. My wracamy z potężną inwestycją – w miejscu słynnej Walcowni Rur „Jedność” powstanie tzw. walcownia profili lekkich o zdolnościach produkcyjnych do 450 ton. To będzie nowa historia dla tego miejsca – dodaje.

Przedsięwzięcie wyniesie ponad pół miliarda złotych i da zatrudnienie dla ok. 200 osób. Jak podkreślił prezes spółki, hutnictwo generuje dodatkowe miejsca pracy, a jedno miejsce pracy w hutnictwie może dać nawet siedem dodatkowych możliwości zatrudnienia.

Przypomnijmy, że Walcownia Rur „Jedność”, którą zakupiła firma Cognor Holding S.A. nigdy nie została uruchomiona. Jej budowę w 1978 roku zapoczątkowała nieistniejąca już Huta Jedność. W 2001 roku w związku z przerwaniem finansowania zaprzestano realizację inwestycji mimo, że była już na ukończeniu. Utrata zewnętrznych źródeł finansowania przyczyniła się także do znacznego rozczłonkowania praw do majątku WRJ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również