Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich

  • Dodano: 2024-05-10 13:30

Kolejny raz niebo nad Metropolią spowiły kłęby czarnego dymu. Niedawno płonęła hala w Katowicach, teraz płomienie trawią składowisko odpadów w Siemianowicach Śląskich.


AKTUALIZACJA:

Palą się substancje chemiczne. Teren pożaru wynosi ok. 5 tys. m2. Na miejscu działają 34 zastępy PSP - ponad stu strażaków. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty RCB, w których czytamy, żeby nie zbliżać się do miejsca pożaru i jeśli to tylko możliwe, zostać w domu i zamknąć okna. Unikanie przebywania na otwartym terenie jest szczególnie ważne dla osób starszych, osób z problemami oddechowymi i chorobami krążenia, a także dzieci.


Pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich

Płonie duże składowisko odpadów umiejscowione przy ul. Wyzwolenia w Siemianowicach Śląskich,  w dzielnicy Michałkowice. Słup dymu jest na tyle duży, że widać go z odległości kilkudziesięciu kilometrów. 

Straż Pożarna powiadomienie o pożarze otrzymała około godziny 9:00, nie miejscu od ponad dwóch godzin trwają akcje gaśnicze. 

Po godzinie 10:00 siemianowicki magistrat informował, że: 

- Z informacji biorących udział w akcji strażaków z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej na terenie składowiska odpadów płoną pojemniki z rozpuszczalnikami i plastik. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i w miarę możliwości przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach.

Wiadomo, że na miejscu są służby chemiczne, które mają za zadanie zbadać skład dymu, by ocenić jego potencjalną szkodliwość. 

Do akcji gaśniczej zadysponowano liczne zastępy strażaków, w tym także ciężkie plutony gaśnicze. Oficer prasowy siemianowickiej PSP, Sebastian Karpiński, poinformował nas, że:

- Na miejscu pracują 33 zastępy, w tym dwa plutony chemiczne. Pożar na chwilę obecną nie jest opanowany, płoną niezidentyfikowane substancje, które go podsycać. Zalecamy, szczególnie w przypadku okolicznych mieszkańców, pozostanie w domach.

Podobnie jak służby i urzędy miast, zalecamy nie wychodzić na zewnątrz i pozostać w damach do czasu, aż sytuacja będzie opanowana. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również