Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Przed blokiem w Siemianowicach Śl. powstało 40-metrowe zapadlisko. Ewakuowano mieszkańców

  • Dodano: 2023-11-21 12:45

W sobotę, 18 listopada w okolicach godziny 17:00, przed blokiem przy ul. Leśnej 6 powstało zapadlisko o średnicy ok. 80 cm i aż 40 m głębokości! Pod powierzchnią ziemi znalazła się miejska latarnia. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców z tej części budynku, przy której powstało zapadlisko.

Ewakuacja mieszkańców

Nagle powstałe zapadlisko na tyle zaniepokoiło władze miasta i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, że podjęto decyzję o ewakuacji części mieszkańców z budynku przy ulicy Leśnej 6.

– Ewakuowanych zostało trzynastu mieszkańców, w tym dwoje dzieci – mówi Michał Czaja, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich – Zaoferowaliśmy pomoc w postaci zakwaterowania tymczasowego w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, przy czym mieszkańcy zdecydowali się skorzystać z pomocy swoich najbliższych.

Miejsce, w którym powstało zapadlisko zostało zabezpieczone i pozostawało pod dozorem Straży Miejskiej. W niedzielę pojawiły się kolejne, już dużo mniejsze dziury w ziemi. Na szczęście nie stwierdzono niebezpieczeństwa naruszenia elementów konstrukcyjnych budynku.

Dalsze kroki

Decyzję w sprawie dalszych działań w sprawie powstałego nagle zapadliska podjął Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, w skład którego wchodzą m.in. Prezydent Miasta, Sekretarz Miasta, służby miejskie, nadzór budowlany oraz odpowiednie komórki urzędu miasta. Szczelinę przebadali pracownicy siemianowickich wodociągów oraz strażacy z KM PSP. Po uzyskaniu wyników badania, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o zasypaniu zapadliska – doszło do tego w poniedziałek, 20 listopada. W okolicach godziny 13:00 mieszkańcy mogli już wrócić do swoich mieszkań.

Prezydent Siemianowic Śląskich spotkał się z mieszkańcami ul. Leśnej i zapewnił ich, że miasto przeprowadzi szczegółowe badania geologiczne wokół zapadliska oraz sąsiadujących budynków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również