Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Przybywa ukraińskich uczniów i przedszkolaków

  • Dodano: 2022-04-08 07:00, aktualizacja: 2022-04-08 06:43

Przybywa ukraińskich uczniów w siemianowickich szkołach. Wg stanu na dzień 5 kwietnia br. do podstawówek trafiło 118 dzieci naszych sąsiadów, natomiast do szkół ponadpodstawowych – 9 uczniów.

Wzrosła także liczba ukraińskich przedszkolaków – aktualnie jest ich 46.

Nasze placówki czynią starania, aby przybysze zza wschodniej granicy, w miarę możliwości jak najlepiej zaadoptowali się w nowych dla nich warunkach, aby skutecznie niwelować barierę językową.

Aktualnie ci uczniowie z Ukrainy, którzy nie mają większych problemów w komunikacji, uczęszczają do klas razem z polskimi kolegami. Dla tych natomiast, którzy odczuwają kłopot w porozumiewaniu się, utworzone zostały klasy przygotowawcze. W Szkole Podstawowej nr 6 – jest to klasa dla ukraińskich czwarto-, piąto- i szóstoklasistów, natomiast w Szkole Podstawowej nr 4 – podobna klasa skupia starsze dzieci – z klas siódmej i ósmej.

Jak już informowano, w celu zapewnienia dobrej komunikacji nauczyciela z uczniami w szkole może być zatrudniona osoba, sprawnie posługująca się zarówno językiem polskim, jak i językiem ukraińskim, rosyjskim, czy innym, w którym komunikują się uczniowie. W tej sprawie wpłynęły już do Wydziału Edukacji stosowne wnioski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również