Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Siemianowiccy uczniowie z wizytą w zagranicznej szkole partnerskiej

  • Dodano: 2023-06-20 06:30, aktualizacja: 2023-06-20 07:37

W dniach od 11 do 17 czerwca br. przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 byli uczestnikami czwartej mobilności w ramach projektu "Zielone serca”, programu Erasmus+.

Wzięło w niej udział sześciu uczniów klas ósmych pod opieką pani Agnieszki Niedźwiedzkiej oraz koordynatora szkoły polskiej. Była to już ostatnia, a więc bardzo ważna wizyta, podczas której nie tylko realizowano zadania projektowe, ale również podsumowano wszystkie działania.

Pierwszy dzień każdej mobilności zagranicznej to wizyta w szkole partnerskiej

Zostaliśmy przywitani przez szkolny chór, który wyśpiewał piosenki z każdego kraju. Następnie prezentacje, a po krótkiej przerwie gra terenowa w mieszanych, międzynarodowych grupach. Po południu udaliśmy się do lokalnej Średniej Szkoły Rybackiej, która kształci rybaków i akwarystów. Uczniowie pobierają naukę m.in. z zakresu: budowy sprzętu, zbiorników oraz urządzeń akwaryjnych, chowu ryb ozdobnych i dekoracyjnych. Ciekawostką jest to, iż w tej niewielkiej miejscowości, jaką jest Vodňany, znajduje się Wydział Rybactwa i Ochrony Wód Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach, gdzie uczniowie szkoły rybackiej często kontynuują naukę.
Spacerując po malowniczej południowoczeskiej Wenecji – romantycznej krainie pełnej stawów, bo tak zwą tę część Republiki Czeskiej, mieliśmy okazję podziwiać jej piękno natury.


Drugi dzień mobilności to przede wszystkim całodzienna wyprawa do Pragi, stolicy Republiki Czech. Rozpoczęliśmy od zwiedzania nowej części miasta, po to, by przejść na drugą, starszą stronę słynnym Mostem Karola. Nasz program zwiedzania uwzględniał Katedrę Św. Vitusa, Zamek na Hradczanach i ogrody do niego przynależące, średniowieczny zegar astronomiczny i gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem na staromiejskim rynku. Po części historycznej i poważnej nastąpiła ta rozrywkowa. Udaliśmy się do Muzeum Fantastycznych Iluzji, w którym każdy mógł poczuć się wyjątkowo, przez chwilę stać się dzieckiem, a nawet postacią filmu, komiksu, czy powieści.


Dzień trzeci to dzień pod znakiem wody i aktywności fizycznej. Jako pierwszy odwiedziliśmy Wydział Rybactwa i Ochrony Wód Uniwersytetu Południowoczeskiego. Uczniowie w międzynarodowych grupach uczestniczyli w warsztatach z zakresu ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, techniki łowienia, przydatności stawów i ich wpływu na środowisko oraz badania planktonu i innych żywych organizmów żyjących w stawach.
Druga część dnia to futurystyczna wizja przyszłości, a mianowicie projektowanie ekologicznego, przyjezdnego środowisku i technologicznie zaawansowanego pojazdu.


Czwartek rozpoczęliśmy od wizyty w Czeskich Budziejowicach, gdzie obowiązkowym punktem programu był Browar Budweiser. Uczniowie mieli okazję poznać proces powstawania trunku. Następnie udaliśmy się do Planetarium, gdzie wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego gwiazd i galaktyk. Po południu wyruszyliśmy w kierunku Czeskiego Krumlova. Przewodnik opowiedział nam historię drugiego, największego zamku w Czechach oraz oprowadził nas po urokliwych zakątkach tej części Bohemii. - relacjonują siemianowiccy podróżnicy.

Ostatni dzień mobilności rozpoczęto od zajęć w grupach

Tym razem były to eksperymenty chemiczne oraz programowanie. W południe nadszedł czas podsumowania całego tygodnia. Wręczono certyfikaty, pozowano do zdjęć pamiątkowych i wymieniano się grzecznościami. Po południu brali udział w zajęciach sportowych, przygotowanych przez Jitkę-koordynatora czeskiego, która jest nie tylko anglistką, ale i nauczycielem wychowania fizycznego. Siatkówka plażowa, ping pong, biegi to nic w porównaniu z niezwykle fascynującą grą w kin-ball.

Siemianowiccy uczniowie z wizytą w zagranicznej szkole partnerskiej / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również