Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Siemianowice Śląskie: Mateja gościła uczniów z Madrytu

  • Dodano: 2023-04-06 07:15, aktualizacja: 2023-04-06 09:29

W marcu dziesięcioro uczniów klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich gościło w swoich domach rówieśników z Hiszpanii. Było to możliwe dzięki wymianie uczniowskiej w ramach projektu Erasmus +.

Szkołą partnerską Matei jest IES Aldebarn w Madrycie. Podczas pierwszej mobilności tematem wiodącym było zapoznanie się z dziedzictwem narodowym obu krajów, poznanie Śląska i Polski – tradycji i kultury. Podczas wymiany młodzież skupiała się na rozwijaniu wielu umiejętności, między innymi, umiejętności analizowania i oceniania różnych źródeł informacji, szczególnie tych pochodzących z sieci społecznościowych i Internetu.

Priorytetem było uświadomienie sobie własnego dziedzictwa kulturowego i powiązanie go z dziedzictwem europejskim oraz szacunkiem do różnych kultur i narodowości. Oczywistą korzyścią spotkania i wszystkich prac projektowych było doskonalenie znajomości języków obcych zarówno uczniów, jak i nauczycieli. W czasie przygotowań rozwijano również umiejętności technologiczne.

Przebieg zwiedzania naszego kraju

Cały pobyt obfitował w przeróżne wydarzenia zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią. Goście i Matejkowicze zwiedzili Siemianowice Śląskie, ponadto mieli okazję do gier oraz zabaw integracyjnych pod okiem pedagog Magdaleny Szynkowskiej. Grupa wzięła też udział w lekcji języka angielskiego z  panią Agatą Budziak, wybrano się również do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Rok 2023 to Rok Jana Matejki, więc i Mistrza nie mogło zabraknąć w tym bogatym programie. Muzeum Narodowe w Sukiennicach pozwoliło na podziwianie wspaniałych dzieł patrona liceum przy ulicy Leśnej 1, gra terenowa natomiast umożliwiła zwiedzenie miasta i podziwianie architektury Krakowa w bardzo atrakcyjny sposób. Wisienką na torcie były warsztaty z wypieku tradycyjnego krakowskiego obwarzanka.  Hiszpanie byli oczarowanie pięknem i niezwykłą atmosferą grodu Kraka.

Uczestnicy projektu wybrali się też na wycieczkę do Skansenu w Parku Śląskim.

Podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie wykonali marzannę i gaik, a następnie śpiewając piosenki, udali się na teren muzeum, by wspólnie pożegnać zimę.  Nie obyło się też bez tańców, rozgrywek sportowych, wrotek i  kulinariów. Wspólne gotowanie naszych tradycyjnych pierogów i hiszpańskiego dania paella okazało się prawdziwym wyzwaniem. Nauka i zabawa były przednie. Czas spędzony razem w kuchni i smak wspólnie przyrządzonych potraw na pewno zapadną wszystkim na długo w pamięci.

To spotkanie, wspólne wyjścia oraz rozmowy w najlepszy sposób wpłynęły na wzajemne poznanie się i zacieśnianie więzi między narodami. Matejkowicze pożegnali się z gośćmi na lotnisku, mówiąc – “Do zobaczenia!”. Rewizyta zaplanowana jest na październik, a  przed II LO  już wkrótce wycieczka do Włoch!

Siemianowice Śląskie: Mateja gościła uczniów z Madrytu / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również