Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Sztuka teatralna "ROMANsjada" Teatru Suszec w SCK Park Tradycji. Teatr po ślonsku!

  • Dodano: 2024-04-04 11:45

14 kwietnia (niedziela), godz. 17:00, SCK Park Tradycji zaprasza na spektakl „ROMANsjada” w wykonaniu Teatru z Suszca.

Po ślonsku 

ROMANsjada to kolejna sztuka autorstwa Moniki Panfil, reżyserowana przez Bogusława Musiolika i autorkę tekstu. Jest to komedia pomyłek, pełna zwrotów akcji i zaskakujących sytuacji. Napisana gwarą, mocno osadzona w lokalnej, śląskiej społeczności, pełna humoru, zabawna opowieść o losach współczesnej rodziny.
„ROMANsjada” to dwie godziny doskonałej rozrywki dla każdego.

O życiu, przez sztukę

Zespół Teatralny powstał w 1999 roku, z inicjatywy Anny Kine -członkini Związku Górnośląskiego – Koło Suszec. Wtedy, z okazji 10-lecia powstania Koła, odbyły się pierwsze Dni Suszca, w czasie których zaprezentowano “Wesele na Górnym Śląsku”. Ogromne zainteresowanie, jakim cieszył się spektakl, zaowocowało powstaniem Amatorskiego Zespołu Teatralnego i wielokrotnymi występami na scenach całego Śląska. Co więcej, jeden z aktorów – Bogusław Musiolik, napisał kolejne sztuki przedstawiające dalsze losy rodziny Pogorzałków. Również te spektakle tworzą obraz wielopokoleniowej rodziny śląskiej, przedstawiając różnorodne tradycje (np. te związane z Bożym Narodzeniem czy tzw. “Zielonymi Świątkami”). Co ważne, są do nich przemycane obserwacje autora na temat życia codziennego Suszca i zdarzeń współczesnych. Ta wielowymiarowość pozwala na lepsze zrozumienie ciągłości kultury Śląska.

Oprócz cyklu związanego z rodziną Pogorzałków, Amatorski Zespół Teatralny ma w swoim repertuarze sztuki innych autorów, zaadaptowane na potrzeby Zespołu oraz takie, których twórcami są członkowie grupy. Amatorski Zespół Teatralny wystawiał swoje sztuki niemal na całym Śląsku, uczestnicząc w wielu ważnych wydarzeniach regionu, m. in. Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Tyskich Spotkaniach z Folklorem, “Spotkaniach pod Brzymem” czy “Śląskich Godach”. Do istotnych występów należy zaliczyć także ten w Bibliotece Śląskiej, w czasie rozdania nagród im. Juliusza Ligonia. Z okazji 20-lecia istnienia Zespół Teatralny został uhonorowany nagrodą im. W. Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski oraz Statuetką Żubra Pszczyńskiego.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: UM Siemianowice Śl. / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również