Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Teren, na którym wybuchł piątkowy pożar, pod lupą prokuratury

  • Dodano: 2024-05-15 18:15

Pożar, który wybuchł w piątek (10 maja br.) na nielegalnym składowisku odpadów, zlokalizowanym na prywatnym terenie w Michałkowicach, wywołał reakcję siemianowickiej prokuratury. 14 maja 2024 r. wszczęto śledztwo w sprawie przestępstwa z art. 163§1 pkt 1 oraz art. 183§1 kodeksu karnego.

Aspekty prawne

– Pierwszy paragraf mówi o sprowadzeniu pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu znacznych rozmiarów, zaś drugi dotyczy składowania odpadów lub substancji w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu człowieka, mogący spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach – mówi prok. Beata Cedzyńska z Prokuratury Rejonowej w Siemianowicach Śląskich. – Na obecnym etapie śledztwo prowadzone jest „w sprawie” – dodaje.

Teren przy ul. Wyzwolenia 2 kolejny raz pod lupą śledczych

W 2019 roku pracownicy Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich przeprowadzili oględziny na tym terenie. W ich trakcie stwierdzono nieprawidłowości, także związane z magazynowaniem odpadów niebezpiecznych. W związku z tym, 28 lutego 2020 r., do Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich przesłano informacje z przeprowadzonej kontroli wraz z kopią protokołu z kontroli oraz kopią akt prowadzonej sprawy. W następnej kolejności o zaistniałym fakcie została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Siemianowicach Śląskich.

W marcu 2020 r. w Prokuraturze Rejonowej w Siemianowicach Śląskich wszczęto śledztwo z art. 183§1 k.k. a następnie sprawa została dołączona do śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach w związku z działaniem tzw. „mafii śmieciowej”.

73 osoby z zarzutami

– Zarzuty w sprawie mają obecnie siedemdziesiąt trzy osoby. Część z nich dotyczy także składowiska przy ul. Wyzwolenia w Siemianowicach Śląskich – mówi prokurator Michał Binkiewicz, Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach. – Postępowanie pozostaje w toku – dodaje.

Wczoraj po południu i dzisiaj z udziałem biegłego, śledczy mogli wejść na pogorzelisko, by przeprowadzić oględziny pogorzeliska. W dalszym ciągu bowiem teren jest zabezpieczany przez siemianowickich strażaków.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: UM Siemianowice Śl. / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również