Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Uczennice Matei w finale Olimpiady Bezpieczeństwa i Obronności!

  • Dodano: 2023-05-23 07:15, aktualizacja: 2023-05-23 07:22

Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich – Marta Porwolik, Karolina Rys oraz Nikola Witosławska zdobyły Nagrodę Specjalną w VI edycji przedmiotowej Olimpiady Bezpieczeństwa i Obronności. Warto dodać, że siemianowicka drużyna była jedyną ze Śląska, a ponadto jedyną niemundurową.

Organizatorem Olimpiady był Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Akademii Pomorskiej w Słupsku, Szkoła Policji w Słupsku oraz Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Akademii Pomorskiej. Wydarzenie honorowym patronatem objęli: wojewoda pomorski – Dariusz Drelich; rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku – prof. Zbigniew Osadowski; Komendant Szkoły Policji w Słupsku – insp. Piotr Cekała oraz Komendant Miejski Policji w Słupsku – podinsp. Mariusz Mejer.

„Na problemy bezpieczeństwa i obronności musimy zwracać bardzo dużą uwagę i edukować społeczeństwo. Olimpiada jest przyczynkiem do poszerzania wiedzy wśród młodzieży. (...) Cieszymy się, że po raz kolejny możemy takie wydarzenie organizować” – mówił podczas inauguracji prof. AP Andrzej Urbanek, prorektor ds. kształcenia.

Zadanie podczas olimpiady

W pierwszej kolejności młodzież musiała wykazać się wiedzą w teście teoretycznym – oczywiście dotyczącym zagadnień związanych z obronnością i bezpieczeństwem. Największe emocje wśród uczestników wzbudzała jednak część praktyczna Olimpiady. Uczestnicy musieli bowiem potwierdzić znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy i wziąć udział w treningu strzeleckim. Później rywalizacja przeniosła się do Szkoły Policji w Słupsku, gdzie młodzież sprawdziła się w policyjnym teście sprawnościowym.

Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomości i właściwych postaw obywatelskich wśród młodzieży szkolnej, w szczególności przez popularyzowanie wiedzy o bezpieczeństwie i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, ponadto upowszechnianie wiedzy o współczesnych wyzwaniach oraz zagrożeniach bezpieczeństwa oraz roli organizacji lokalnych, krajowych i międzynarodowych w zapewnieniu bezpieczeństwa na jego różnych poziomach, a także promowanie umiejętności w zakresie zachowań w sytuacjach kryzysowych, w tym udzielania pomocy.

Uczennice Matei w finale Olimpiady Bezpieczeństwa i Obronności! / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również