Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Villa poetica zaprasza: spotkanie z poetą Krzysztofem Cezarym Buszmanem

  • Dodano: 2023-08-08 12:00

Krzysztof Cezary Buszman urodził się 17 lipca 1967 roku w Gdańsku. Poeta, autor piosenek, fotografik i podróżnik z zamiłowania. Dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni. W 1997 roku poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie trzy lata później w Londynie powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej.

Światowa popularność polskiego poety 

Jego twórczość zyskała duże uznanie zarówno polonijnych elit intelektualnych, jak i szerokiego grona miłośników poezji a wiersze poety ukazywały się cyklicznie w Coolturze – Tygodniku Polskim w UK. W 2001 roku przed poetą otworzyło również przychylne podwoje Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe – Polskie Stowarzyszenie Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu. W 2002 roku poeta został przyjęty do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS . W 2005 roku autor wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Twórczość poety przybliżył Polakom wybitny aktor Krzysztof Kolberger, który na XI Elbląskich Nocach Teatru i Poezji poprowadził koncert z okazji 40-stych urodzin poety. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął ostatni Prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski. Bestsellerem wydawniczym stała się płyta z klasycznymi wierszami poety w wykonaniu Krzysztofa Kolbergera pt. „Przewodnik po chmurach”.

Poezja, która inspiruje 

W październiku 2014 ukazała się płyta pt. „ Stare Powązki – strofy o przemijaniu”, na której wiersze poety mówi kilkunastu wybitnych aktorów. W następnych latach ukazały się kolejne dwie płyty na rzecz ratowania najstarszej nekropolii w Polsce w wykonaniu znamiennych postaci polskiego teatru i kina – „Podróż z Aniołem Stróżem” w 2017 r. oraz „Strofy Pamięci” w 2021 r. Krążki te są cegiełką na rzecz ratowania Starych Powązek. Krzysztof Cezary Buszman jest również autorem Hymnu Kanonizacyjnego dla Jana Pawła II Santo Subito w wyk. Alicji Węgorzewskiej z muz. Bogdana Kierejszy. Spod jego pióra wyszedł też Hymn Chrztu Polski do muzyki Krzysztofa Gwiazdy. Poeta ma za sobą szereg budujących spotkań autorskich w bibliotekach, domach kultury oraz parafiach na terenie całego kraju m.in. w Katedrze Płockiej w Bazylice Lubelskiej i w Parafii św. Boromeusza na Starych Powązkach. Twórczość K.C. Buszmana stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych.

W 2022 r. poeta otrzymał nagrodę Ministra Kultury za osiągnięcia twórcze. Obecnie jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spod jego pióra wyszło piętnaście zbiorów poezji klasycznej, a jego wiersze stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu piosenki poetyckiej. Obecnie mieszka w Warszawie na Pradze Północ.


Źródło: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również