Wiadomości z Siemianowic Śląskich

W Siemianowicach Śląskich uczczono pamięć Wojciecha Korfantego

  • Dodano: 2023-04-21 09:00

W 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego przedstawiciele władz miasta, organizacji i szkół złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem wielkiego syna siemianowickiej ziemi.

Życie Korfantego

Działacz narodowy i przywódca walki o polskość Śląska urodził się 20 kwietnia 1873 r. w skromnej rodzinie polskiego górnika. Ponad cztery dekady swojej działalności poświęcił walce o polskość Górnego Śląska i obronie miejscowych Polaków.

Pochłaniała go jednak głównie praca społeczna wśród śląskich Polaków. Współtworzył m. in. śląskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Redagował największą polską gazetę – „Górnoślązaka” .

W 1918 r. został członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Wielkopolsce. Po zwycięstwie zrywu powrócił na Śląsk. Nie ustawał w wysiłkach na rzecz jego polskości. Stanął na czele III Powstania Śląskiego, którego zwieńczeniem był korzystny dla Polski podział Górnego Śląska. „Zwycięstwo osiągniemy za wszelką cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie” – mówił w maju 1921 r.

„Niech pamięć o tym wspaniałym człowieku – Ślązaku, Polaku i Europejczyku – będzie zawsze żywa oraz niech stanowi on wzór dla nas i przyszłych pokoleń” – głosi uchwała Sejmu ustanawiająca 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego.

W Siemianowicach Śląskich uczczono pamięć Wojciecha Korfantego / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również