Wiadomości z Siemianowic Śląskich

W Siemianowicach Śląskich wystartował Budżet Obywatelski 2020

  • Dodano: 2019-02-01 14:15

Dzisiaj (1.02) rozpoczyna się 7 już edycja Budżetu Obywatelskiego w Siemianowicach Śląskich, a zarazem pierwsza, która będzie opierała się na zasadach przewidzianych ustawą. Jej zapisy wprowadzają jedną istotną korektę w dotychczasowym sposobie przeprowadzania budżetu obywatelskiego w naszym mieście.

Przyjęta rok temu nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym po raz pierwszy w historii wprowadziła w polskim prawie wymóg przeprowadzania budżetu obywatelskiego w gminach będących miastami na prawach powiatu. Niestety jej zapisy, nie przekonsultowane z samorządami, które na przestrzeni ostatnich lat już wypracowały swoje formuły i zasady przeprowadzania budżetu obywatelskiego, zostały raczej skrojone pod duże miasta, jak Warszawa czy Łódź. Mowa tu głównie o jednostkach pomocniczych, które w takich miastach funkcjonują i w ramach których mogą być dzielone środki. Mniejsze miasta, jak nasze, w których istnienie takich jednostek i ich utrzymywanie mija się z celem, fundusze przeznaczone na budżet partycypacyjny będą mogły być wydatkowane jedynie w ramach całego miasta. Zniknie w związku z tym możliwość składania, jak do tej pory, cieszących się dużą popularnością wniosków lokalnych, czy w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Pula 2.200.000 zł będzie przeznaczona jedynie na realizację projektów ogólnomiejskich z zastrzeżeniem, że minimalna kwota na realizację pojedynczej inwestycji nie może być mniejsza niż 60.000,00 zł i nie większa niż 440.000,00 zł., jak wynika z zarządzenia prezydenta miasta. Z kolei inwestycje, które będą realizowane na terenach innych niż gminne czy należące do Skarbu Państwa będą wymagały podpisania umowy użyczenia z właścicielem terenu, która stanowi integralną część formularza zgłoszeniowego.

Wprowadzono tryb odwoławczy

Ukłonem w stosunku do mieszkańców będzie, wprowadzony od tej edycji BO, tryb odwoławczy od decyzji zespołu opiniującego zgłaszane do realizacji projekty. Oznacza, że wnioskodawca, którego projekt został odrzucony na etapie weryfikacji będzie miał teraz możliwość odwołania się od tej decyzji do Prezydenta Miasta. Pozostałe zasady przeprowadzania procedury Budżetu Obywatelskiego w zasadzie pozostaną bez zmian.

Zapraszamy wszystkich, którzy mają pomysły na zagospodarowanie naszej wspólnej przestrzeni do składania swoich propozycji, wypełniając stosowny formularz i składając go w Urzędzie Miasta do końca lutego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również