Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Wakacyjna aktywność siemianowickich krótkofalowców

  • Dodano: 2021-08-11 09:45

Mimo wakacji, członkowie siemianowickiego Klubu Łączności SP9KJM nie próżnują i wykazują zwiększoną aktywność.

W ostatni weekend wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju w Katowicach w Ośrodku Szkolenia Wodnego „Garland” w Pyskowicach przy ulicy Nad Kanałem 7, tj. nad jeziorem Dzierżno. Celem tego przedsięwzięcia była integracja śląskich klubów LOK-owskich: gliwickiego klubu SP9KAG, tarnogórskiego klubu SP9KDU i siemianowickiego klubu SP9KJM i sprawdzenie się w warunkach terenowych. Program ćwiczeń przewidywał wiele dyscyplin i należało się z nimi zmierzyć. Już od piątku przybyli przedstawiciele klubów, a oficjalne otwarcie warsztatów nastąpiło w ostatnią sobotę o godzinie 10.00. Warsztaty otworzył prezes ZW LOK w Katowicach Leszek Waligóra SP9WZR, w towarzystwie dwóch przedstawicieli ZW LOK – dyrektora Biura Śląskiej Organizacji LOK w Katowicach ppłk. Rezerwy Ryszarda Kasprzyka i członka ZW LOK, a jednocześnie członka Bractwa Kurkowego Jacka Wichra. Poza przedstawicielami 3 śląskich klubów wzięli udział żołnierze 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Katowicach.

Jednym z celów warsztatów było bowiem między innymi uzgodnienie praktycznych aspektów współdziałania środowiska krótkofalowców z żołnierzami WOT na wypadek zagrożeń cywilizacyjnych i klęsk żywiołowych. Warsztaty obejmowały między innymi wymianę doświadczeń w zakresie łączności radiowych w warunkach polowych, w tym pracę radiostacji klubowych w sieci radiowej, zawodów radioorientacji sportowej, strzelania z broni pneumatycznej i innych dyscyplin sportowych. Spotkanie to służyło również wyróżnieniu najbardziej aktywnych klubów i ich operatorów okolicznościowymi pucharami. Warsztaty te w opinii uczestników były niezwykle udane, ponieważ poza integracją środowiska krótkofalarsko-wojskowego były okazją do sprawdzenia się w warunkach terenowych i przećwiczenia zaplanowanych zadań. Była to również rekreacja i aktywny wypoczynek wakacyjny. Do swych domów wszyscy powrócili zadowoleni i zrelaksowani z planami na najbliższe miesiące. Spotkanie to było też przymiarką do przyszłych terenowych zawodów pod nazwą „Polny Dzień”, które może w następnych latach uda się przywrócić.

Dalsze szczegóły z tej aktywności znajdują się na stronie https://sp9kjm.pl/index.php/2021/08/09/aktywny-weekend-klubowy-i-nie-tylko/#more-3577.

Nie jest to jedyna wakacyjna aktywność zespołu klubowego

Mimo wakacji, członkowie siemianowickiego Klubu Łączności SP9KJM nie próżnują i wykazują zwiększoną aktywność. W ostatni weekend wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju w Katowicach w Ośrodku Szkolenia Wodnego „Garland” w Pyskowicach przy ulicy Nad Kanałem 7 tj. nad jeziorem Dzierżno. Celem tego przedsięwzięcia była integracja śląskich klubów LOK-owskich tj. gliwickiego klubu SP9KAG, tarnogórskiego klubu SP9KDU i siemianowickiego klubu SP9KJM i sprawdzenie się w warunkach terenowych. Program ćwiczeń przewidywał wiele dyscyplin i należało się z nimi zmierzyć. Już od piątku przybyli przedstawiciele klubów, a oficjalne otwarcie warsztatów nastąpiło w ostatnią sobotę o godzinie 10.00. Warsztaty otworzył prezes ZW LOK w Katowicach Leszek Waligóra SP9WZR w towarzystwie dwóch przedstawicieli ZW LOK tj. dyrektora Biura Śląskiej Organizacji LOK w Katowicach ppłk. Rezerwy Ryszarda Kasprzyka i członka ZW LOK, a jednocześnie członka Bractwa Kurkowego Jacka Wichra. Poza przedstawicielami trzech śląskich klubów udział wzięli także żołnierze 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Katowicach. Jednym z celów warsztatów było bowiem między innymi uzgodnienie praktycznych aspektów współdziałania środowiska krótkofalowców z żołnierzami WOT na wypadek zagrożeń cywilizacyjnych i klęsk żywiołowych. Warsztaty obejmowały między innymi wymianę doświadczeń w zakresie łączności radiowych w warunkach polowych, w tym pracę radiostacji klubowych w sieci radiowej, zawodów radioorientacji sportowej, strzelania z broni pneumatycznej i innych dyscyplin sportowych.

Spotkanie to służyło również wyróżnieniu najbardziej aktywnych klubów i ich operatorów okolicznościowymi pucharami. Warsztaty w opinii uczestników były niezwykle udane, ponieważ poza integracją środowiska krótkofalarsko-wojskowego były okazją do sprawdzenia się w warunkach terenowych i przećwiczenia zaplanowanych zadań. Była to również rekreacja i aktywny wypoczynek wakacyjny. Do swych domów wszyscy powrócili zadowoleni i zrelaksowani z planami na najbliższe miesiące. Spotkanie to było też przymiarką do przyszłych terenowych zawodów pod nazwą „Polny Dzień”, które może udza się przywrócić w następnych latach. Dalsze szczegóły z tej aktywności znajdują się na stronie https://sp9kjm.pl/index.php/2021/08/09/aktywny-weekend-klubowy-i-nie-tylko/#more-3577 Nie jest to jedyna wakacyjna aktywność zespołu klubowego. O aktywności i specyfice tego klubu można przeczytać na stronie www.sp9kjm.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również